Magazin

Oyun bağımlılarına tedavi merkezi

Oyun bağımlılarına tedavi merkezi

Avrupa'nın ilk bilgisayar ve video oyunları bağımlılığı tedavi kliğini Amsterdam'da açıldı.

'Smith & Jones Addiction Consultants' kliniğinin Müdürü Keeth Bakker, evde tedavi yöntemi uygulanacak yeni kliniğin Temmuz ayında çalışmaya başlayacağını ve tedavinin 4 ila 8 hafta süreceğini söyledi.

Kendisinin Ocak ayından bu yana yaşları 13 ile 30 arasında değişen 20 bilgisayar oyunu bağımlısını tedavi ettiğini söyleyen Bakker, bağımlılardan bazılarının bilgisayara baktıklarında titrediklerini ve terlediklerini belirtti.

'Toplumsal bağlantı çökmüş'
Tedavide terapistlerle görüşmelerin yanı sıra bağımlıların oyuna alternatif yeni etkinliklere yönlendirilmesi de yer alıyor. Bakker, bilgisayar oyunu bağımlılığının geldiği boyutları, 'İnsanlarla yüz yüze nasıl iletişim kuracaklarını bilmeyen çocuklarımız var. Çünkü son 3 yıllarını bilgisayar aracılığıyla Kore'de biriyle sohbet etmekle geçirmişler. Toplumsal bağlantıları tümüyle çökmüş' diye anlattı.

Bakker, 8 yaşındaki çocuklarda bile oyun bağımlılığı görüldüğünü söyledi. Bilgisayar oyunu bağımlılığının tedavi gerektiren bir hastalık olarak kabul edilmesi ise dünyada giderek yayılıyor. ABD ve Kanada'da 12, Çin'de ise bir tane bilgisayar bağımlılığı tedavi kliğini var. Diğer zararlı madde bağımlılarının aksine, bilgisayar ve video oyunu bağımlılarına ilk oyunlarını anne-babaları ya da yakınları hediye ediyor.
Yayın tarihi: 09.06.2006
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.