Magazin

Öykü kadar kısadır ömür

Öykü kadar kısadır ömür

Türk öyküsünün son dönemdeki en parlak isimlerinden, 2003 Sait Faik Hikâye Armağanı sahibi Mehmet Günsür, geçirdiği kalp krizi sonucu 49 yaşında sessizce aramızdan ayrıldı.

19 Haziran Cumartesi gecesi Türk öykücülüğü büyük bir kayıp verdi: Mehmet Günsür, geçirdiği kalp krizi sonucu sessizce aramızdan ayrıldı. Sessizce diyorum çünkü ölüm haberi, ajanslardan düşmedi, kitaplarının basıldığı yayınevi medya kuruluşlarını bilgilendirmedi; çünkü onların da haberi yoktu. Edebiyat dünyası, aynı zamanda bir reklamcı olan, son yılların en parlak genç öykücüsünü kaybettiğini ailesi ve dostlarının verdiği ölüm ilanlarından öğrendi.

Günsür, özellikle Türk öykücülüğünün büyük kayıplarından biri. Çünkü, 49 yaşında hayata veda eden ve geride sadece iki kitap bırakan bu genç yazar, öykücülüğünü 2003 yılı Sait Faik Armağanı alarak tescillerken, Radikal Kitap için yaptığımız söyleşide, pek çok öykü yazarlarından farklı olarak, sadece bu türde ürün vermeye devam edeceğini, üstüne basa basa vurguluyordu: "Kalıcı edebiyatçılardan biri olmak, bulunduğum yerde istikrarlı bir şekilde durmak istiyorum. Yani kalkıp roman yazmayı düşünmüyorum, farklı bir edebiyat türünde ürün vermeye çalışmak bana uzak geliyor. Fazla bir telaşım da yok doğrusu, on yılda on iki öykü yazmışım, bundan sonra bu tempoyu hızlandırmayı da amaçlamıyorum." Edebiyat üzerine son derece net fikirleri ve duruşu olan, bunu da öykülerine yansıtmayı bilen Günsür'ün sanırım son söyleşisi olmuştu bu.

Okura denizi 'duyurdu'
Hikâyelerinde özellikle 'an'lara odaklanan Günsür, kapalı ve derinlikli anlatıma sahip bir yazardı. Birkaç dakikalık zaman dilimleri ile o birkaç dakikayı var eden yaşam deneyimlerini, insanoğlunun köklerini içeren öykülerinde baskın olan en önemli öğe ise denizdi. Ancak Günsür, hikâyelerinde denizi anlatmak yerine onu simgesel bir dekor gibi kullanmayı tercih ediyordu. Böylelikle onun öykülerini okuyan okurun zihninde denizin ve dalgaların sesi uzun süre yankılanır. 'İçeriye Bakan Kim'in Sait Fait Hikâye Armağanı'na değer görülmesinin en önemli sebeplerinden biri de bu olsa gerek.

Bugün Levent Camii'nde öğle namazının ardından Demirciköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek olan Günsür, 1955 yılında İstanbul'da doğmuştu. Ressam Nedim Günsür'ün oğlu olan ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nü bitiren Mehmet Günsür, Adam Öykü ve Nar'da çıkan öykülerinin ardından, ilk hikâye kitabı 'Caigue'ı 1995'te yayımladı. 2002 yılında yayımlanan ve ödül alan 'İçeriye Bakan Kim'de ise yeni öyküleri ile 'Caigue'da yer alan öyküler bulunuyordu. Hatta 'İçeriye Bakan Kim'in yazarın eski öykülerini içermesi nedeniyle, aldığı ödül geçen yıl edebiyat dünyasında tartışma yaratmış ama Günsür'ün öyküleri bu tartışmaların içinden usulca çıkmayı bilmişti. Ne diyelim ömür öykü kadar kısa!
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.06.2004
288
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.