Magazin

Oy vermemek depresyon belirtisi

Oy vermemek depresyon belirtisi

Depresyonun en büyük belirtisinin geleceğe karşı ümitsizlik olduğu belirtilerek, 3 Kasım seçimleri öncesi oy vermeyeceğini açıklayan kişilerin fazlalılığının, ülkedeki depresif kitlenin boyutunu gösterdiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı ÖğretimÜyesi Prof. Dr. Rahim Kucur, son iki yıldır yaşanan ekonomik krizin yaşam koşullarını zorlaştırmasının, vatandaşın üstünde olumsuz etkilere yol açtığını söyledi.

Ayrıca, siyasi partilerin sürekli birbirlerini kötülemeleri, ağır eleştirilerde bulunmalarının vatandaş açısından çok değişik algılandığını belirten Kucur, "Yazılı ve görsel basında sürekli bu tür davranışlarla karşılaşan vatandaş, umutsuzluğa ve çaresizliğe sürükleniyor" dedi.

Son yılların istatistiki bilgilerine bakıldığında, bu yıl kadar oy vermeyeceğini belirten kişi olmadığına işaret eden Kucur, şunları dile getirdi: "Vatandaş, oy vermemekle içinde bulunduğu durumu göstermek istiyor. Ancak bu durum, karamsarlığın, geleceğe umutsuz bakmanın ve sürekli bir şeyleri düşünerek kendini olaylardan uzak tutmanın belirtisidir. Depresyonun en büyük belirtisi, geleceğe karşı ümitsiz olmaktır. Yani oy vermemek, depresyon belirtisidir.

Vatandaşlar, son günlerde sürekli gündemde olan ve gereğinden fazla üstünde durulan kötü gidişten oldukça etkilenmiş görünüyor. 3 Kasım seçimleri öncesi oy vermeyeceğini bildiren kişilerin fazlalılığı, ülkemizdeki depresif kitlenin boyutunu gösteriyor."

Kucur, oy vermek istemeyen kişilere siyasi konularla ilgilenmemelerini ve bu tür tartışmaları medyadan takip etmemelerini önerdi.
(aa)
Yayın tarihi: 21.09.2002
345
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.