Magazin

'Otuz'lar altın çağınız olsun

'Otuz'lar altın çağınız olsun

Artık 30'lu yaşlardasınız. İş hayatı ve ev işleri derken aynaya bakamaz oldunuz. Oysa hem hoşa gitmek, hem sağlıklı olmak elinizde. Hem de basit yöntemlerle.

Michel Montignac, "Ergenlikten Menopoza - Kadına Özel" adlı kitabında, kadınların yoğun iş ve evlilik yaşamıyla geçen 30'lu yaşlarına yönelik önerilerde bulunuyor. Hem hoşa gitmek hem de sağlıklı olmak isteyen bu yaş grubundaki kadınların, özellikle beslenme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini belirten Montignac, yorgunluktan, stresle mücadeleye kadar çeşitli tavsiyelerde bulunuyor.

Bol C vitamini alınmalı
• Yeteri kadar magnezyum alın. Eksikliği, yorgunluğa, kramplara, aşırı heyecana ve ağrılara neden olur. Toz kakao, buğday filizi, badem, çikolata, kuru fasulye magnezyum açısından zengin besinlerdir.
• B6 vitaminini ihmal etmeyin. Sinirlilik, yorgunluk, genellikle B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Eksikliği ayrıca baş dönmelerine, cilt ve saç yağlanmasına, şekere aşırı düşkünlüğe neden olur. Bira mayası, buğday filizi, soya tanesi, kuru sebzeler, balıkta bulunur.
• Bol C vitamini alın. Organizmayı enfeksiyonlara karşı koruyan, bazı hormonların sentez edilmesine yardım ederek strese karşı savaşmayı kolaylaştıran, vücudu sigaranın zararlı etkilerinden koruyan C vitamini eksikliğinde, yorgunluk, uyuklama, kas ağrıları, enfeksiyon riskleri ortaya çıkar. Turunçgiller, kivi, maydanoz, kırmızı ve yeşil biberde bulunur. Özellikle sigara içen daha fazla C vitamini almalı.

Sağlıklı cilt ve saçlar için
Cildin, saçların ve tırnakların durumu çoğu zaman sağlık durumunu yansıtır. Aşırı zihin yorgunluğu, uykusuzluk ve sigara cildi önemli ölçüde yıpratır. Bu bozuklukların nedeni çoğunlukla dengesiz beslenmeye bağlı vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklanır.

• E ve A vitaminleri, cilt sağlığı için en önemli vitaminlerdir.
• B5 vitamini derinin nemli kalmasına yardım eder ve ayrıca saç köklerini güçlendirir.
• B8 vitamini saçların aşırı yağlanmasını ve dökülmesini engeller.
• Çinko, sivilcelere neden olan "sebum" salgısını düzenler, saçların sağlıklı olmasına yardım eder.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 15.04.2003
355
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.