Magazin

Otomobillerin içi dışı renkleniyor

Otomobillerin içi dışı renkleniyor

Otomobilin de modası mı olur demeyin. Oto teyplerinden alarm sistemlerine, döşeme kılıflarından konsol renklerine kadar gayet geniş alana yayılan bir otomobil modası söz konusu. Özellikle araba konsollarında epey bir değişiklik yaşanıyor bu günlerde.

Gri ve siyah görmeye alıştığımız konsollar artık karşımıza sarı, krem gibi renklerde çıkıyor. Renk değişimleri konsolla sınırlı kalmayıp koltuklara da sıçrıyor.

Otomobil bazıları için dört tekerlekli bir ulaşım aracı olmanın çok ötesinde anlamlar ifade eder. Bazıları için -ki bunların büyük bölümünü erkekler oluşturur- otomobil bir hobi malzemesi, sürekli geliştirilmesi gereken bir proje veya ev gibidir. Onlar otomobillerine gözleri gibi bakarlar. Hafta sonu otomobillerini yıkatmak, onlar için cilalatmak külfet değil eğlencedir. Son teknolojiler, en moda aksesuvarlar, trendler takip edilir, en kısa sürede uygulamaya geçilir.

Otomobilin de modası mı olur demeyin. Oto teyplerinden alarm sistemlerine, döşeme kılıflarından konsol renklerine kadar gayet geniş alana yayılan bir otomobil modası söz konusu.

Özellikle araba konsollarında epey bir değişiklik yaşanıyor bugünlerde. Gri ve siyah görmeye alıştığımız konsollar artık karşımıza sarı, krem gibi renklerde çıkıyor. Renk değişimleri konsolla sınırlı kalmayıp koltuklara da sıçrıyor. Artık sırt ve oturma kısımları farklı renklerde tasarlanmış döşemeler moda.

ARKADAKİ GÖZÜNÜZ PARK SENSÖRLERİ
Bu aralar otomobil piyasasındaki trendlerden biri tamponlara park sensörleri taktırmak. Bu sistem sadece park etmek konusunda beceriksiz olduğu düşünülen sürücüler için geliştirilmemiş. Teknoloji bu kadar gelişmişken, sürücüler neden park etmeye çalışırken başlarını bir arkaya bir öne çevirmek zorunda kalsın ki? Sistem arabanızın öndeki ve arkadaki kaldırıma ya da diğer arabaya ne kadar yaklaştığını ışık veya sesle gösteren bir uygulama. Park sensörleri yeni üretilen otomobillerde zaten yaygın. Ama arabanızda bu sensörlerden yoksa, elektronikçiler tarafından sonradan da monte edilebiliyor.

Günümüzde hırsızlık olaylarına karşı korunmak için otomobile alarm taktırmak şart. Otomobil hırsızları yaz kış, gece gündüz demeden sokaklarda cirit atarken tedbiri elden bırakmamak lazım. Her geçen gün gelişen alarm sistemleri artık daha teknolojik. Eskiden sadece darbe sensöründen ibaret olan alarmlar artık motoru bile bloke edebiliyor. Alarmlardaki diğer bir yenilik ise arabanın camları açık bile olsa arabanın içinde hareketli bir obje bulunması durumunda devreye giren sistemler. Kırmızı ışıkta duran arabaların kapısını açıp kıymetli eşyalarınızı çalan hırsızlar için geliştirilen bu yenilik son dönemin en çok tercih edilen sistemi. Bu sayede arabanızı çalıştırır çalıştırmaz, kapılar motor stop edene kadar otomatik olarak kilitleniyor.

MİS KOKULU OTOMOBİLLER
Günlük koşuşturmanın içinde toz ve çamur gibi istenmeyen unsurlar otomobilin içine dolar. İçilen sigaralar ve yenen yemeklerin kalıntıları da otomobilinizin kirlenmesinde önemli bir rol oynar. Oluşan kirleri temizlemekte sadece otomobil için üretilen kimyasalları kullanmanızda fayda var. Bunlar en ücra köşelere kadar ulaşabiliyor. Kir, leke ve sigara isi kalıntılarından arındırarak ilk günkü temizliğine kavuşturuyor. Ayrıca arabanızın iç yüzeyi için hijyenik bir ortam da sağlıyor.

Temizlik konusunda başka bir devrim ise leke tutmayan ürünler. Bunlar temiz koltuklara uygulandığı takdirde is, kir gibi etkilere karşı koltuk ve halılarınızı koruma altına alıyor. Koltuğunuza bir şey dökülürse kolay temizlenmesini sağlıyor.

Oto marketlerde ya da benzincilerde satılan kokular sayesinde arabanızın temiz kokmasını sağlayabilirsiniz. Aynaya ya da arabanın çeşitli yerlerine asılabilen bu kokuların da modası var tabii. Artık çam ağacı şeklinde olanlar rafa kalktı. Bunların yerini içi renkli sıvı parfüm dolu, üzerinde çeşitli çizgi kahramanların resimleri bulunan araba kokuları aldı. Bir de havalandırma kapaklarına iliştirilen çizgi film kahramanlı kokular var. Bu kokular sayesinde kaloriferi çalıştırdığınızda arabanızın içine hoş bir parfüm yayılıyor.

ÇİZİKLERİ YOK EDEN CİLA
Otomobili boya yüzeyinde oluşan çiziklerden arındırmak her sürücünün ilgilendiği konulardan biridir. Bu tür çizikleri yok edici parlatıcı ve koruyucu kimyasallar sayesinde fırça çizikleri, su ve yağmur lekeleri yok oluyor. Oksitlenmeler için kullanılan cilalar sayesinde ise zamanla oluşan mat görüntü yerini parlak ve ıslak bir görüntüye bırakıyor. Eğer otomobilinizde dış yıkama sırasında çizikler oluşmasını istemiyorsanız çiziklere karşı etkili araba şampuanları kullanmalısınız.

OTOMOBİLİNİZ KIŞA HAZIR MI
Kış mevsimi genellikle soğuk ve yağmurlu geçtiğinden araba kullanımı ve bakımı konusunda bazı önemli noktalara dikkat etmekte fayda var. İleri Sürüş Teknikleri Eğitmeni Mehmet Özcan, özellikle kış lastikleri konusunda çok hassas. ''Arabanızdaki yaz lastikleri ısı düştükçe ve yağış miktarı arttıkça en çok da karlı ve buzlu havalarda tutunma problemi yaşar. Bu nedenle güvenli bir yol tutuşu için kış aylarında kış lastikleri kullanılmalı. Bunlar özel hamurları sayesinde çok düşük ısılarda bile esnekliğini korur ve buzda çekiş özelliği artırılmıştır. Lastik havaları kesinlikle indirilmemeli ve en az haftada bir kontrol edilmeli.''

Kış aylarınızda otomobilinizi ve sizi zorlu kış şartlarından koruyacak diğer önlemler ise kısaca şöyle:
 • Motorunuzun donma ihtimaline karşı radyatöre mutlaka antifriz ekleyin.

 • Kışın daha fazla çalışacağı için aracın aküsünün iyi durumda olup olmadığını kontrol edin.

 • Sürüş güvenliğiniz için kalorifer, klima, havalandırma ve rezistansın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 • İyi görüş için silecekleri kontrol edin, gerekiyorsa yenileriyle değiştirin.

 • Karlı zeminde zincir takın, aracınızda çekme halatı ve takoz bulundurun.

 • Soğuk günlerde kapı kilitlerinin donmaması için buz çözücü, camdaki buğuyu önlemek için buğu çözücü spreyler kullanın.

 • (Hürriyet)
  Yayın tarihi: 09.12.2003
  351
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.