Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Otomobilim kilo yapıyor !

Otomobilim kilo yapıyor !

Otomobilde geçirilen her yarım saat, şişmanlama riskini yüzde 3 artırıyor. Alışveriş merkezine yakın oturanların obezite riski yüzde 7 düşüyor. Sonuç: Yürü, ince kal

Kilo vermek isteyen, önce evini alışveriş merkezlerine yakın bir yere taşımalı! Otomobilde geçirilen zaman, şişmanlık üzerinde cinsiyet,
ırk, eğitim ve gelirden daha belirleyici rol oynuyor.

ABD'nin Atlanta kentinde 10 bin 500 kişi üzerinde araştırma yapan bilim
adamları kişilerin otomobilde geçirdikleri süreyle kiloları arasında doğrudan bağlantı saptadı.

Buna göre otomobilde geçirilen her 30 dakika, kişilerin obez olma olasılığını yüzde 3 oranında artırıyor.

Alışveriş merkezlerine 700 metreden yakın bir mesafede yaşayanların obez olma risklerinin, alışverişe otomobille gidenlere kıyasla yüzde 7 oranında daha az olduğu görüldü. Çalışmaya katılanların yüzde 91'i hemen hemen hiçbir yere yürüyerek gitmediklerini belirtti.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Columbia Üniversitesi'nde görevli araştırmacı Lawrence Frank, "Hesap aslında çok basit. Ne kadar çok yürünürse, o kadar çok zayıflanır" görüşünde.

Bu arada kilo vermek isteyen Amerikalıların sayısı 1950'li yıllardan bu yana iki katına çıkarken, çok azı bu yönde harekete geçiyor. Amerikan halkının yüzde 58'i kilo vermek istiyor.

Bu oran, 1951 yılında yüzde 31'di. Kilo vermek isteyenlerin sadece yüzde 27'si bu yönde harekete geçiyor. Kadınların yüzde 35'i kilo vermek için gayret ettiklerini belirtirken, bu konuda aynı çabayı gösteren erkeklerin oranı yüzde 18'de kalıyor.

Hastalık Kontrol Merkezi'nin araştırmalarına göre Amerikalı yetişkinlerin yüzde 64'ünün aşırı kilolu, yüzde 30'unun ise obez olduğu tahmin ediliyor.

Yeni ayrımcılık, şişmanlık
Obezite, sağlık dışında da sorun yaratıyor. Her 10 obez Amerikalıdan ikisi kilolarından dolayı ayrımcılığa uğradığını iddia ediyor. Araştırma, Amerikalıların yüzde 42'sinin aşırı kilolu insanlara karşı en azından olumsuz bir his beslediklerini de ortaya koyuyor.
(Radikal)
386
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.