Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Otomobilde 'açık renk' farkı

Otomobilde 'açık renk' farkı

Otomobil alımında, genelde gümüş gri, beyaz, bej ve ıhlamur gibi açık renkli otomobiller tercih ediliyor.

Otomobilin rengi, birçok tüketici için performans, teknik özellikler ve konfordan daha önce geliyor. Alacağı otomobil için önce rengini belirleyen kişi ya da şirketler, daha sonra diğer özellikleri arıyor. Bu çerçevede Türkiye'de en fazla açık renkli otomobiller tercih ediliyor. Filo sahibi olan ilaç firmaları başta olmak üzere şirketlerin tamamına yakını, tercihini üzerine reklam yazılabilmesi açısından açık renkli otomobillerden yana kullanıyor.

Patronlar 'ağır'dan yana
Açık renkli otomobiller, koyu renklilere oranla toz ve kiri hemen belli etmemesi nedeniyle kırsal kesimden de büyük talep görüyor. Köyünden kent merkezine ya da tarlasına giderken genellikle tozlu yolları kullanan çiftçiler de açık renkli otomobil alıyor. Bunlara karşın filosunda açık renk kullanan şirket patronları ise ''ağır görüntü'' verdiği gerekçesiyle otomobilinin renginin siyah ya da lacivert olmasını istiyor.

Genellikle kadınlar tarafından kullanılan mavi, sarı ve kırmızı gibi canlı renklerdeki otomobiller, aynı zamanda gösterişli ve dikkat çekmesi nedeniyle 18-25 arası gençler tarafından da tercih ediliyor.

Yüzde 80 açık renk
Otomobil renklerinde mesleklerin büyük önem taşıdığını ifade eden Renualt yetkilileri, satışlar sonunda ortaya çıkan renk dağılımlarının filoya sahip olan şirketler tarafından belirlendiğini anlattı.

2003 yılında satılan toplam 46 bin 842 adet otomobilin yüzde 38.4'ünü (17 bin 991 adet) gümüş gri, yüzde 28.2'sini (13 bin 231 adet) beyaz ve yüzde 7.2'sini (3 bin 391 adet) ıhlamur renklerinin oluşturduğunu dile getiren yetkililer, ''Satılan otomobillerin 2 bin 637'si angora bej (yüzde 5.6), bin 432'si çağla yeşili (yüzde 3.1), 664'ü ise osmanlı mavisi (yüzde 1.4)'' dedi.

Canlı renkler geride kaldı
Geriye kalan 7 bin 496 adet otomobilin (yüzde 16) ise kırmızı, sarı, yeşil, siyah, lacivert ve tonları gibi koyu renkli otomobillerden oluştuğunu vurgulayan yetkililer, ''Bu yıl da satışlarda çok farklılık yok. Aynı oranlarda açık renk otomobillere fazla talep var. Firma olarak da talebe bağlı üretim yapıyoruz'' diye konuştu.
443
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.