Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Otomobil sahiplerine tasarruf uyarıları

Otomobil sahiplerine tasarruf uyarıları

Akaryakıt fiyatlarına peşpeşe yapılan zamlarla zor günler geçiren otomobil sahipleri belirli kurallara uydukları takdirde masralarını azaltabilecekler.

Çelik jant kullanılmaması, yağmurlu günlerde trafiğe çıkılmaması gibi önlemler otomobil masraflarını azaltıyor. Otomobil sahiplerinin masraflarını azaltması, belirli kuralları uygulamalarıyla mümkün...

Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren Tofaş Bir-Mot Servisi'nin hazırladığı el kitapçığında yer alan öneriler, uygulandığı takdirde otomobile yapılan masraflar yüzde 25 azaltılabiliyor.

Bu öneriler arasında çelik jant kullanmamaktan, yağmurlu havalarda trafiğe çıkmamaya kadar bir dizi önlem bulunuyor. Çelik jant kullanılan otomobiller diğer araçlardan yakıt olarak yüzde 3 fazla yakarken, motoru da zorladığından dolayı ek masraflar açabiliyor.

Ayrıca yağmurlu havalarda trafiğe çıkılması halinde, trafiğin aksaması nedeniyle sık sık durup kalkmalar yüzünden yakıt tüketiminin artacağı ve yerin kaygan olmasından kaynaklanan maddi hasarlı kazalar olabileceği uyarısında bulunuluyor.

Diğer uyarılar

1- Otomobile ek bagaj konulmaması. Ek bagaj kullanıldığı takdirdeyakıt masrafını artırıyor, tekerleği yıpratıyor.

2- Kaliteli ve servis tarafından önerilen yağlar kullanılmalı. Kötü yağlar motorun çalışması sırasında sürtünmeye yol açarak motor parçalarına zarar verebilir.

3- Her yerden ve çeşitli türlerde yakıt almamak gerekiyor. Bu motorun performansını olumsuz etkiliyor.

4- İlk kalkış anında ani hareketten kaçının. Aşırı derecede gaza yüklenmek yakıt tüketimini artırarak motoru zorlar ve aynı zamanda lastikleri de aşındırır.

5- Otomobili amacı dışında kullanmayın. Aşırı yük, yakıtı artırdığı gibi fren balatalarında ısınmaya, sürtünmeye neden olarak acil bir anda aracın durma hızını düşürür.

6- Kullanılan lastik türlerine özen gösterilmelidir. Kar lastiği ve çivili lastik ile geniş lastikler hem sürtünmeyi artırıyor hem fazla yakıt tüketimine yol açıyor.

7- Vites değiştirirken ara gaz ve gereğinden fazla gaz vermeyin. Çünkü fazla gaz yakıt tüketimini ve egzoz emisyonunu artırır.

8- Aracın lastik havasını iyi ayarlayın. Fazlası da zarar çoğu da;ayarsız hava hem lastiğin çabuk yıpranmasını kolaylaştırır hem de aracın takla atarak hasar görmesine neden olabilir.

9- Sabahları araca binmeden lastikleri kontrol edin. Patlak lastikle yola çıkmak hem tekerleği yer hem de janta hasar verir.

10- Aracınızın paslanmasını istemiyorsanız sık yıkamayınız. Yıkadığınız zamanlarda ise kaputun çizilip paslanmaması için fırça kullanmayınız.

11- Çamurlu ve tozlu yerlerden geçtikten sonra aracınızın altını muhakkak yıkatın. Toz ve çamur araçta hem fazla bir ağırlığa neden olarak yakıt tüketimini artırır, hem de aracın altını çürütür.

12- Aracın radyatörü çok önemli. Sık sık kontrol edilmeli. Büyük masraflara neden olabilir. Radyatör'ün su akıtması silindir kapak contasını yakar, pistonlarda aşınmalara neden olabilir; bu hasarlar motorun yanmasına kadar gidebilir.
Yayın tarihi: 28.08.2001
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.