Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Otomobil alırken dikkat!

Otomobil alırken dikkat!

İkinci el otomobil satın almak isteyen ancak bu aracın daha önce ölümlü ya da maddi hasarlı trafik kazasına karışıp karışmadığını öğrenmek isteyenlerin birden fazla alternatifi var.

Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Abdullah Yağmur ikinci el otomobil alımlarında aracın sicilinin, motorun durumu kadar önemli olduğunu söyledi. Kimilerinin otomobilin kazaya karıştığını satın aldıktan sonra sorunlar yaşayınca anladığını söyleyen Abdullah Yağmur vatandaşlara çeşitli önerilerde bulundu. Yağmur şunları kaydetti:

İnternet'ten bakın
"Bu konuda yardımcı olmamızı isteyen vatandaşlara ilk önerdiğimiz şey www.egm.gov.tr İnternet adresine girerek, sitede yer alan (Ölümlü veya Yaralamalı Kazaya Karışan Araçları Sorgulama) bölümünden, satın alacakları otomobilin plakasını yazarak sorgulama yapmaları oluyor. Bu siteden yararlanan kişiler, sorgulama sonucunda araç kazaya karışmışsa, kazanın tarihi, tutanağı düzenleyen birimin adı, sürücünün adı, maddi hasar miktarı, kaza yeri, ölü ve yaralı sayısı gibi bilgilere ulaşabiliyor."

Abdullah Yağmur, çeşitli nedenlerle bu olanaktan yararlanamayan vatandaşların ise bir dilekçeyle başvurarak Trafik Tescil ve Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri'nden söz konusu bilgiyi alabileceklerini belirtti.

Bir alternatif daha var
Alacağı ikinci el otomobil için bu bilgilerle de tatmin olmayan vatandaşların sorgulama için bir başka alternatif daha bulunduğunu anlatan Yağmur, "Hazine Müsteşarlığı'nın yarı resmi organı gibi çalışan Sigorta Şirketleri'nin elinde, bugüne kadar trafik kazalarına karışan otomobillerin çoğunun bilgileri bulunmaktadır...

Bu kaza bilgileri, sıkça kaza yapan araçlara daha yüksek miktarlı poliçe düzenlenebilmesi için sigorta şirketleri arasında paylaşılmaktadır. Bu nedenle sigorta şirketlerine de bir dilekçeyle başvuran vatandaşlarımız, sorgulamak istedikleri otomobil hakkında Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde ayrıntılı bilgi alabilirler" diye konuştu.
267
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.