Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Oto ve oda kokularına dikkat edin!

Oto ve oda kokularına dikkat edin!

Sağlık Bakanlığı, izin alınmadan üretilen ve satılan oda ve oto kokularının, halk sağlığını riske ettiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada tüketiciler, "oda ve oto kokuları" konusunda uyarıldı. Açıklamada, "hava aromatize edici ürünler" olarak adlandırılan oda ve oto kokularının bilinçli kullanılması gerektiği belirtilerek bakanlıktan izin alınmadan üretilen ve satılan oda ve oto kokularının, halk sağlığını riske ettiği vurgulandı.

Kapalı mekanların ve araç içinin güzel kokması amacıyla kullanılan bu ürünlerin, bilinçli kullanılmadığı durumlarda birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiğine dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:

Birçok hastalığa neden oluyor
"Bakanlığımızdan izin almadan üretilen ve satılan oda ve oto kokuları, içerdiği yüzlerce zararlı madde nedeniyle, göz yaşarması veya kuruması, çift görme, burun tıkanıklığı, kulak çınlaması ve ağrısı, baş dönmesi, öksürük, nefes darlığı, yutkunmada zorluk, astım krizi, uyumsuzluk, kısa süreli hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu, mide bulantısı, endişe, çabuk kızma, huzursuzluk, isilik, kurdeşen, egzama gibi birçok sağlık sorununa yol açmaktadır".

Bu ürünlerin ithal ve üretim izinlerinin Sağlık Bakanlığı'nca verildiğine dikkat çekilen açıklamada, söz konusu ürünlerin kimyasal analizlerinin, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı laboratuvarında yapıldığı bildirildi.

İzinsiz ürünlere dikkat
Uygun bulunan ithal ürünler için "Türkçe etiket" örnekleri hazırlandığı ifade edilen açıklamada, "İzin alınmadan üretilen ve satılan ürünler, zehirlenme ve sinir sistemi bozukluklarına, alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır. Bu ürünlere bakanlığımızca izin verilirken, içeriğinde halk sağlığını tehdit edecek madde taşımamasına dikkat çekilmektedir" denildi.

Açıklamada, tüketicilerin ürün alırken, etiket bilgilerindeki uyarıları dikkate almaları, Sağlık Bakanlığı'nca verilen izin, tarih ve sayının bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri ve izinleri olmayan ürünleri satın almamalarının, sağlıklarının korunması açısından önemli olduğu vurgulandı.
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.