Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Otistikler tedavisiz

Otistikler tedavisiz

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Otizm Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Nahit Motavallı Mukaddes, İstanbul'da 18 yaş altı 6 bin otistik çocuk bulunduğunu, ancak bunlardan sadece 200'ünün eğitilerek tedavi edildiğini bildirdi.

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi'nin Otizm Birimi tarafından İÜ'nün 550. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Uluslararası 1. İstanbul Otizm Sempozyumu", Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı. Sempozyumun açılışında konuşan İÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Erzengin, toplantının Otizm Birimi'nce büyük emeklerle hazırlandığını anlatarak, katkısı bulunanlara teşekkür etti.

Otizmin sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da sorunu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erzengin, "Dünya ile bu konuda işbirliğimiz böyle sempozyumlarla devam edecek. Çünkü çocuklar, ailemizin, ulusumuzun, dünyanın geleceğidir. Onun için bu konuya hassasiyetle eğilmemiz lazım" dedi.

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümran Tüzün de Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nın dünya standartlarında hizmet veren bir bölüm olduğunu belirterek, Otizm Birimi'nin kurulmasıyla bu alandaki çalışmalarının da ivme kazandığını bildirdi. Prof. Dr. Tüzün, 3 gün sürecek sempozyumun bu konuda çalışan meslektaşlarına yararlı olması dileğinde bulundu.

Prof. Dr. Nahit Motavallı Mukaddes de İstanbul'daki otistik çocukların çok azının birimlerinde tedavi gördüğüne dikkati çekerek, otizmin toplumda yeterince bilinmediğini söyledi. Prof. Dr. Mukaddes, "İstanbul'da 18 yaş altı 6 bin otistik çocuk var, ama bunlardan sadece 200'ü eğitiliyor ve tedavi ediliyor" diye
konuştu.

"DAMGALANIYORLAR"
Zihinsel ve ruhsal hastalığı olanlara yapıldığı gibi toplumda otistik çocukların da damgalandığını kaydeden Prof. Dr. Mukaddes "Bu sempozyumun bir amacı da bu damgalamayı ortadan kaldırmak, insanları bilinçlendirmek" dedi.Otizmin tedavisinde ailelerle işbirliğinin de çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Mukaddes, bu nedenle sempozyumda bilimsel oturumların yanı sıra ailelerin katılacağı çalışmalara yer verdiklerini sözlerine ekledi. "Düşüncenin İnterpersonal Kökenleri", "Otistik Bozuklukta Tedavi Yaklaşımları", "Bebeklik Çağı, Otizm ve Bağlanma" başlıklı oturumların yapılacağı sempozyum, 1 Ekim Çarşamba günü sona erecek.

OTİZM NEDİR?
Otizm, yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan, etkilediği kişilerin sosyal, duygusal ve iletişim becerilerinde ciddi bozukluklar meydana getiren "gelişim bozukluğu" olarak tanımlanıyor.
Sempozyumda dağıtılan basın bültenine göre, Türkiye'de 150 bin otistik çocuk olduğu tahmin ediliyor.

Otizmin belirtileri arasında, sosyal, sözel iletişimde güçlük, oyun becerisi ve hayal gücünün kısıtlı olması, alışkanlıkların değişmesinde direnç yer alıyor. Genetik olduğu düşünülen bu gelişim bozukluğunu yaşayanların, ömür boyu destek ve takip görmesi gerekiyor.
606
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.