Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Otel anıları" 1.2 trilyona patlıyor

"Otel anıları" 1.2 trilyona patlıyor

Müşterilerin kaldıkları otellerden ayrılırken yanlarında "anı" olarak aldıkları eşyaların yıllık maliyeti 1.2 trilyon lirayı buluyor. Yalnız 5 ve 4 yıldızlı oteller ile tatil köylerinde kalan müşteriler yılda 294 bin havlu, 26 bin bornozu beraberinde götürüyor.

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği'nin (AKTOB) yaptığı araştırma, insanların farklı bir yönünü gözler önüne seriyor. Sadece 5 ve 4 yıldızlı otellerde demirbaş eşya kaybının yıllık maliyeti 1.2 trilyon lirayı buluyor.

Otellerden alınan eşyalar arasında; yastık, duş başlığı, abajur, çarşaf, uzaktan kumanda aleti, kül tablası gibi eşyalar dikkat çekiyor. Yöneticiler, müşterilerden bazılarının kullandığı eşyayı anı olarak yanında götürdüğünü, kimilerinin bunu alışkanlık haline getirdiğini söylüyor.

Türkiye'de müşterilerin otellerden götürdüğü eşyaların yıllık maliyeti 1.2 trilyon, bu rakam ABD'de yılda 100 milyon doları buluyor.

294 bin havlu, 26 bin bornoz
Araştırmaya göre; yalnız 5 ve 4 yıldızlı oteller ile tatil köylerinde kalan müşteriler yılda 294 bin havlu, 26 bin bornozu yanlarında götürüyor. Müşterilerin bir yılda otellerden götürdüğü yalnız havlu ve bornozların parasal değeri yaklaşık 1.1 trilyon lirayı buluyor. Buna kül tablası ve ayakkabı çekeceği gibi eşyalar da eklendiğinde rakam 1 trilyon 200 milyar lirayı aşıyor.

Tesisten memniyetin bir ifadesi
Kimi yöneticiler müşterinin bir eşyayı yanında götürmesinin mutlaka kötü bir şey olarak yorumlanmayabileceğini belirtirken, bunun tesisten memnuniyetin ve bu otele ilişkin kendisinde bir anı alması olarak da algılanabileceğini ifade ediyor.

Markasız ürünlere yöneliyorlar
Buna karşılık kimi yöneticiler de, müşterilerin kimilerinin odadaki tabloyu bile götürdüğünü, bunun anı veya tesisten memnuniyetle açıklanamayacağının altını çiziyor. Bazı tesislerin çözüm olarak markasız havlu ve bornoz kullanmaya başladığı, özellikle tanınmış tesislerin bu uygulamadan sonuç aldığı belirtiliyor.
Yayın tarihi: 30.01.2004
481
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.