Magazin

Ötanazi başvuruları şaşırtıyor

Ötanazi başvuruları şaşırtıyor

ABD'nin Oregon eyaletinde ölümcül hastalara ötanazi tanıyan yasal düzenleme tartışma konusu olmaya devam ediyor. Yasanın yürürlüğe girdiği 1997'den bu yana 171 kişi kendi iradesiyle ötanaziyi seçti.

The New York Times'ta yer alan haberde, yasa yürürlüğe girdiğinden bu yana beklenenden çok az kişinin öldürücü ilaç için başvurduğu, başvuranların da çok azının ilacı kullanmasının şaşılacak bir durum olduğu kaydedildi. Halkın iki ayrı referandumla kabul ettiği yasanın uygulandığı Oregon'da, Oregon Sağlık Hizmetleri Departmanı verilerine göre, 1997'den bu yana 53 bin 544 ölümcül hastadan 171'i ölme hakkını kullandı.

Ötanaziyi seçenler
Habere göre, 1998'de 24 hasta ötanazi ilacı için doktora başvurdu. Bu sayı, 2003'te 67'ye yükseldi. 1998'de 16 hastaya ötanazi yapıldı. 2003'te ise ötanaziyi seçenlerin sayısı 42'ye çıktı. Hastaların yüzde 87'si hastalık yüzünden kontrollerini kaybetme endişesiyle, yüzde 22'si de hastalığın sebep olduğu acıya dayanamadıkları için ötanaziyi tercih etti.

Mali sebeplerin etkisi
Yasaya karşı çıkanlar, sebep oldukları maddi ve manevi sorunlardan dolayı ölümcül hastaların, aileleri tarafından ya da mali sebeplerle sağlık sigortacıları tarafından ötanaziye itilebileceklerine yönelik endişelerini dile getiriyorlar.

Hastaların aile için yük olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 36'yı bulurken, mali endişeleri dile getirenlerin oranı yüzde 2'de kalıyor.

Hasta ilacı kendi içmek zorunda
Bazı doktorlar ise 'hastaları öldürmek için değil, iyileştirmek için eğitim aldıklarını' belirterek, bu uygulamaya karşı çıkıyor. Çok sayıda kişi de dini nedenlerden dolayı ötanazi ve ötanazi yasasına sıcak bakmıyor.

Yasada, hastanın kararını iyice düşünmesi ve son ana kadar karar değiştirmesine olanak veren bazı düzenlemeler bulunuyor. Buna göre, hasta öldürücü ilaç için en az iki kez sözlü, 15 gün sonra da yazılı talepte bulunmak zorunda. Hastanın altı aydan az ömrünün kaldığının iki doktor tarafından tespit edilmesi gerekiyor. Yasaya göre, hasta öldürücü ilacı kendisi içmesi gerekiyor.

İngiltere'de ötanazi rehberi
Ötanazi savunucusu Derek Humphry, bu fikrin nasıl doğduğunu anlatırken, "Bir barda akşam yemeğimi yerken, bardaki bir rafın 'Otel Rehberi', 'Lokanta Rehberi' gibi kitaplarla dolu olduğu dikkatimi çekti ve o anda ihtiyacımız olan şeyin bu olduğunu anladım" diye konuştu.

Yasalar anlatılıyor
Eski The Sunday Times muhabiri Humphry'nin 'Ötanazi Rehberi' kitabında, insanların ölmelerine yardım edecek kuruluşların adlarının verilmesinin yanı sıra, çeşitli ülkelerin bu konudaki yasaları anlatılıyor.

Humphry'nin, ötanazi üzerine başka kitapları da bulunuyor. Bunlardan biri 1991'de yayınlanan ve bir milyon satan, bir kişinin yaşamını nasıl sona erdirebileceğinin anlatıldığı 'Nihai Çıkış' adlı kitap.
Yayın tarihi: 02.06.2004
308
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.