Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

ÖSYM Başkanı bile güldü

ÖSYM Başkanı bile güldü

Üniversite sınavını küfürler eşliğinde eleştiren ve internette çok popüler olan "Ö-Se-Ye-Me, g...mü ye" şarkısını ÖSYM Başkanı da beğendi.

Üniversite sınavına hazırlanan bir lise öğrencisinin bestelediği, sınavlı eğitim sistemini 'kıyasıya' eleştiren "Ö-Se-Ye-Me, g...mü ye" şarkısı, İnternet'te paylaşıma açılınca bir anda meşhur oldu.

Şarkıyı öğrenciler kadar yetişkinler de beğenirken, şarkıdaki eleştirilerin muhattaplarından ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, "Dinleyip dinleyip gülüyorum. Ben hoşgörülüyüm" dedi.

Beş gençten oluşan "Deli" isimli grubun üniversiteye giriş sınavına tepkilerini dile getirmek için besteledikleri şarkının klibini de izlediğini belirten Prof. Dr. Yarımağan, "Gülüyorum, ama yine de bir suç teşkil eder mi diye 'araştırın' dedim. Yani biz görevimizi yapmış olalım da... Yoksa ben kişisel olarak gülüyorum, hoş bir şarkı. Tabii o yaştaki öğrencilerin psikolojisiyle hazırlanmış" diye konuştu.

Sınavsız bir dünya yok
Şarkının öğrenci psikolojisini yeterince yansıtıp yansıtmadığı sorusu üzerine de Prof. Dr. Yarımağan şöyle cevap verdi: "Tabii öğrenciler bazı şeylerde haklılar, ama bazı öğrenciler de ne ders çalışmak, ne de sınava girmek istiyor. Sabah akşam çalsın oynasınlar istiyorlar, ama öyle bir dünya yok. Dünyanın hiçbir ülkesinde öyle bir şey yok, keşke olsa."

İşte o şarkının sözleri:
Üç sene uğraştım
Kurtarmak için hayatımı
Gece gündüz çalıştım
Kazanabilmek için sınavı

Peki şimdi ne değişti
Geleceğim belirsizleşti
Bir şey söyleyeceğim size
S...yım sınav sisteminize

Böyle gelmiş böyle gitmez
Sınav için hayat zindan edilmez
3 saat 180 soru
Allahım sen aklımı koru
Kaybettim ben kendimi
Yok ettiniz geleceğimi
Bir şey söyleyeceğim size
O sınav girsin g...ze

Bütün sene uğraştım
Kurtarmak için hayatımı
Bütün sene uğraştım
Kazanabilmek için sınavı
ÖSYM g...mü ye
(Milliyet)
Yayın tarihi: 29.06.2006
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.