Magazin

Osteoporoz erkeklerin korkulu rüyası

Osteoporoz erkeklerin korkulu rüyası

Kadınlarda postmenopoz, yani menopoz sonrası hastalığı olarak bilinen osteoporoz (kemik erimesi) erkekleri de tehdit ediyor. Son yapılan araştırmalar, 50 yaşın üzerindeki kadınların 3'te 1'inin, erkeklerin ise 8'de 1'inin osteoporoz tehdidi altında olduğunu ortaya koydu.

Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen Osteoporoz Hasta Dernekleri Uluslararası Kongresi ile IOF (Uluslararası Osteoporoz Vakfı) Dünya Osteoporoz Kongresi'nde, bilgisizlik ve tedavi eksikliği nedeniyle kemik kırıklarına ve hatta ölümlere neden olan hastalık masaya yatırıldı.

IOF desteğiyle düzenlenen Osteoporoz Hasta Dernekleri Kongresi'nde, Türkiye'yi altı ay önce kurulan hasta derneği başkanı olarak temsil eden Prof. Dr. Gülseren Akyüz, osteoporozun dünyada yaşlı nüfusta en çok görülen hastalık olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Akyüz, osteoporozun artık bir menopoz sonrası hastalığı olarak görülmekten vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Hastalığın neden olduğu kırıkların ve özellikle kalça kırıklarının, kişileri yatağa ya da yardıma muhtaç hale getirdiğini belirten Prof. Dr. Akyüz, 18 yaşındaki bir hastada bile osteoporoz belirlenebildiğini anlattı.

Prof. Dr. Akyüz, özel sigorta şirketlerinin de artık hastalığı menopoza bağlı görmekten vazgeçip, teşhis ve tedavi masraflarını üstlenmeleri gerektiğini söyledi.

Osteoporoz Hasta Derneği'ni, osteoporoza dikkat çekmek amacıyla kurduklarını belirten Prof. Dr. Akyüz, hedeflerinin daha yaygın ve etkin tedavi olduğunu belirtti:

LİZBON'DA 5 BİN DOKTOR

Dünyanın dört bir yanından 5 bine yakın doktoru biraraya getiren IOF Dünya Kongresi'nde en dikkat çeken konulardan biri de kemiklerin mikro yapısına ilişkin araştırmalar.

Procter and Gamble Pharmaceuticals ile Aventis şirketinin oluşturdukları 'The Allience For Better Bone Health-Daha İyi Kemik Sağlığı İçin İşbirliği' tarafından düzenlenen oturuma katılan doktorlar, kemik yoğunluğunun yanı sıra kemiğin 'mimari yapısı' olarak niteledikleri mikro kemik yapısının da çok önemli olduğuna dikkat çektiler.

Aralarında IOF Başkanı Prof. Dr. Pierre Delmas'nın da yer aldığı uzmanlar, yapılan araştırmaların risedronat etken maddesinin, kemik mikro yapısında mikroskopla rahatlıkla görülebilen bir iyileşme sağladığını vurguladılar.

Prof. Dr. Delmas, risedronatın, omurga kırığı riskini, 1 yılda yüzde 66-67 azaltırken, benzerlerinden farklı olarak, kemik mikro yapısında oluşan boşlukları da doldurarak, güçlendirdiğini anlattı.
Yayın tarihi: 15.05.2002
516
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.