Magazin

Osman Sınav'ın Hollywood'la flörtü

Osman Sınav'ın Hollywood'la flörtü

Osman Sınav sinema dünyasının kalbinin attığı Antalya'da bombayı patlattı: ABD'li yapımcı Peter Hoffman ile iki ortak yapım çekmek için el sıkıştık.

Yapımcı ve yönetmen Osman Sınav artık Hollywood'la flört ediyor. Sınav, 'Rambo III', 'Gerçeğe Çağrı', 'The Doors', 'Terminatör 2' ve 'Temel İçgüdü' gibi ünlü filmlerin yapımcısı Carolco Pictures'ın bir dönem başkanlığını yapan, şimdilerde kurucusu olduğu Seven Arts Pictures için çalışan yapımcı Peter Hoffman'la iki film için el sıkıştığını açıkladı.

Adları şimdilik belli olmayan iki filmden ilkinin senaryosu Ked Friedman tarafından yazılıyor. Usame bin Ladin'i öldürmek göreviyle Afganistan'a gönderilen Amerikan askerin başından geçenleri anlatan filmin çekimlerine ilkbaharda başlanacak. İkinci film ise İstanbul'da yaşanan bir aşk hikâyesini konu edinecek.

Türk sineması, bir haftadır süren ve bugün sona erecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali nedeniyle Antalya'ya odaklanmışken, Osman Sınav sinemamız adına sevindirici olan bir gelişmeyi Antalya'da düzenlediği bir basın toplantısıyla duyurdu.

Bir hayal gerçek oluyor
Aslında bu ortaklık Pinema Filmcilik'ten Pamir Demirtaş ile Seven Arts Pictures'tan Daniel Diamond'ın kişisel dostlukları üzerinde şekillenmiş. İkili Peter Hoffman ile Osman Sınav'ın buluşmasını sağlamış. Hayatının en mutlu anını yaşadığını belirten Sınav "Çok büyük bir hayali gerçekleştiriyoruz. Ben hep dünya pazarında Türk sinemasının bir yerinin olması gerektiğine inanırım. Ama bu hem benim hem de sinemamız için hayaldi. Şimdi gerçek oluyor" diyor.

Öncelikle ortak yapımlar için anlaşmışlar, ancak Peter Hoffman, Sınav'ın 'Deliyürek-Bumerang Cehennemi'ni izledikten sonra ilk filmi bizzat yönetmesini istemiş, tabii Sınav' da bu isteği geri çevirmemiş.

Filmde kimlerin oynayacağı henüz belli değil. Oyuncu seçimi senaryo yazıldıktan sonra yapılacak. Ancak, Türk oyuncuların yanı sıra Hollywood'da gişe rakamı yüksek en az iki oyuncu filmde rol alacak. 12 milyon dolarlık bütçesi olan filme Seven Arts Pictures 8, Osman Sınav'ın yapım şirketi Sinegraf ise 4 milyon dolar para yatıracak. Film çekimlerinin tamamı Türkiye'de gerçekleştirilecek ve 10 hafta sürecek. İngilizce çekilecek filmin 2005'in Aralık ayında tüm dünya ile birlikte Türkiye'de gösterime girmesi planlanıyor.

Filmin öyküsüne gelince bir Amerikalı asker Usame bin Laden'i öldürmek için görevlendirilir. Ancak ekibinden bazı adamlar suç işler, bütün bunlar kahramanımızın üstüne kalır ve hapse atılır. Hapisten çıktıktan sonra orduyla ilişiği kesilen kahramanımız bir teknede yaşamaya başlar. Tekne Türkiye-Suriye arasındaki sularda teröristlerin saldırısına uğrar ve içinde bulunan bazı kişiler rehin alınır. Kahramanımız da bir Türk ajanının yardımıyla rehineleri kurtarmaya çalışır.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.10.2004
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.