Magazin

Oruçluyken alışverişe dikkat

Oruçluyken alışverişe dikkat

Oruçluyken yapılan alışverişlerde, bir taraftan alışverişin miktarı artarken, diğer taraftan alışverişlerde daha çok hata yapılıyor.

Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) İzmirube Başkanı Gülçin Tonguç, tüketicilerin oruçlu, yorgun ve hastayken alış verişe çıkmamalarını istedi.

Tonguç, Ramazan ayında yapılan alışverişlerde, açlık, yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklanan dikkatsizliklerin artış gösterdiğini bildirdi.

Tüketicilerin satın alabilecekleri malları ve şartlarını iyi incelemesi için zamana ihtiyaçları olduğunu kaydeden Tonguç, şu bilgileri verdi:

"Bilinçli tüketicilerimiz oruçlu, yorgun ve hastayken alış verişe çıkmasın. Evde ihtiyaç listesi yapmadan çarşıya gidilmesi de planlanan mal ve miktardaki alışverişin dışına çıkılmasına neden olur.

Mümkünse,tüketicilerimiz, büyük mağazaların tenha gün ve zamanlarını seçerek alışveriş yapsınlar. Malları kıyaslama ve daha iyi hizmet almaları mümkün olabilir."

Gülçin Tonguç, vatandaşların alışverişlerinde yaptıkları sözleşmeleri de çok dikkatlı okumalarını tavsiye ederek, "Özellikle küçük yazılarla önemli yükümlülükler altına girebilirsiniz" dedi.

Vatandaşların indirimli satışların çekiciliğine kapılarak ihtiyacı olmayan ve az kullanacağı malları satın almamasını da öneren Tonguç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üreticisi belli olmayan mallar alınmamalı, taksitli satışlarda taksit şartları, ödeme vadeleri ve diğer yükümlülüklere çok dikkat edilmeli. Ayrıca daire kapısına gelen satıcılardan alışveriş yapılmamalı."

Tonguç, tüketicilerin bu durumlarla karşılaşmaları halinde ya TÜKODER şubelerine müracat etmelerini ya da kaymakamlıklardaki bulunan Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmalarını söyledi.
Yayın tarihi: 19.11.2001
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.