Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ortadoğu'da işgali Rakan bitirecek

Ortadoğu'da işgali Rakan bitirecek

Aya, Zeyn, Celile, Rakan... Onlar Ortadoğu'nun ilk önemli çizgi romanının kahramanları. Mısır'da çıkan kitap satış rekoru kırıyor.

Artık Ortadoğu'nun da kendine ait bir çizgi romanı var. Mısırlı "AK Comics" yayınevinden İngilizce ve Arapça olarak çıkan ve ilk olma özelliğini taşıyan çizgi roman, Ortadoğulu kahramanların maceralarını anlatıyor.

"Ortadoğu'nun Kahramanları"nda Aya, Zeyn (Zein) Celile (Jalila) ve Rakan, 55 yıl süren" işgal ve savaştan" yeni çıkmış bölgeyi kötü güçlere karşı korumak için mücadele ediyor. Çizgi romanın en güçlü karakteri Celile, nükleer bir patlamanın ardından süper güçlere sahip olan bir kadın.

Aya ise "Karanlıklar Prensesi". Babası gözlerinin önünde öldürüldükten sonra annesinin terk ettiği kahraman, yetim kaldıktan sonra yeraltı güçleri tarafından yetiştirildiği içinbu adı alıyor. Zeyn geçmişten gelen bir firavun, Rakan ise Arap bir kılıç savaşçısı...

Göğüslere sansür
Romanda cinsiyet ayrımı yapmamak için ve erkek karakterlere eşit sayıda yer verildi. Kahramanlardan ikisi kadın, ikisi erkek. Güçleri de eşit dengede. Kadınların da erkekler kadar güçlü olmasına özellikle dikkat edilen çizgi roman, Mısır'da sansüre uğramamış ancak bazı muhafazakâr ülkelerde sıkı denetimden geçti. Celile karakterinin giysisinde göğüs kısmı fazla açık bulunduğu için kapatılarak yayımlandı.

Kadın-Erkek eşitliği
Ortadoğu'nun Kahramanları'na en çok kadın okuyucular ilgi gösteriyor. Nedeni ise kitaptaki kadın karakterlerinin erkek karakterlerle eşit güçlere sahip olması veerkeklerin kadınlara ihtiyaç duyması... Kitabın editörü Mervan Nasır, "Cinsiyet ayrımı yapmamak için karakterlerin ikisinin erkek, diğer ikisinin ise kadın olmasına özellikle dikkat ettik. Ayrıca bölgede uzun yıllardan bu yana böyle birşeyin eksikliği hissediliyordu" diye konuştu.

Nasır şöyle dedi: Süper kahramanlara sahip olmak toplum için bence çok gerekli bir olgu. Yardımına ihtiyacımız olduğunda bizden güçlü birinin bizimle olduğunu bilmek çok rahatlatıcı. Bu ihtiyaç, tüm dünyadaki insanlara özgü... Kitap Mısır'da piyasaya çıktı. Ancak hazırlık ve yayım aşamasında bütün işlemler burada yapılmadı. Kitabın bazı bölümleri yayınevinin Amerika, Brezilya ve diğer ülkelerdeki merkezlerinde hazırlandı.
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.