Magazin

Orman ne güzel, ne güzel

Orman ne güzel, ne güzel

Tozu ve gürültüyü emiyor, sıcağı ve nemi dengeliyor. Ağaçsız bir alana göre 8 kat daha fazla humus üreten orman, fabrika ve otomobillerin ürettiği çeşitli zehirli gazları filtreliyor. Yabani hayatın ana arteri olması da cabası.

Yurdun dört bir yanı alev alev yanıyor, gündemden düşmeyen 2b yasası nedeniyle yangınlar sabotaj kokuyor. Öte yandan, nazire yaparcasına ormanların her geçen gün yeni bir meziyeti ortaya çıkıyor.

Konya Orman Bölge Müdürü Rıfat Bala, doğanın akciğerleri olan ormanların yok edilmesinin tabiatın dengesini bozarak olumsuz iklim koşulları yarattığını vurguladı. Bala, ormanların bilinen faydalarının yanı sıra ses ve toz kirliliğini önleyici etkisinin de olduğunu ifade ediyor.

Hem tozu hem de gürültüyü emiyor
Yapılan araştırmalar göre, bir hektar ladin ormanı 32 ton, çam ormanı 30-40 ton, kayın ormanıysa 68 ton toz emiyor. Bala, "Ormanların, stres ve sağlık problemlerine neden olan gürültüyü azaltıcı etkisi var. Yeşil örtü, 50 metre genişliğindeki bir otobanın trafik gürültüsünü 20-30 desibel oranında azaltıyor" diyor.

Doğal klima etkisi
Ormanlar ısı tamponu gibi görev yaparak, sıcağı ve soğuğu da dengeliyor. Yaz sıcaklığını 5 ile 8.5 derece azaltırken, kış sıcaklığını da 1.5 ile 2.8 derece artıyor. Kuru havalarda havanın nemini sabit tutuyor.

Ağaçsız alandan 8 kat fazla humus
Ormanlar birçok yabani hayvan ve kuşun yanı sıra çeşitli besin kaynaklarını da barındırması nedeniyle korunması gereken önemli bir değer. Rıfat Bala, ağaçsız bir alana göre 8 kat daha fazla humus üreten ormanın, fabrika ve otomobillerin ürettiği çeşitli zehirli gazları, filtre görevi yaparak temizlediğini vurguluyor.

İnsan kendi kendine sormadan edemiyor. Bu kadar meziyeti olan ve doğrudan insanlığın geleceğine tesir eden ormanların, hangi akla hizmet edilerek feda edilebildiğini anlamak mümkün değil.
(e-kolay Haber)
Yayın tarihi: 26.08.2003
478
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.