Magazin

Organ nakli ölümleri azalttı

Organ nakli ölümleri azalttı

Türkiye'de yapılan organ nakillerinden sonraki ölüm oranları azalmaya başladı. İstatistiklere göre geçen yıl yapılan 491 böbrek naklinden sonra ölüm oranı yüzde 4.9'a düştü.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 1975-2001 arası böbrek nakli yapılan 4 bin 612 hastanın yüzde 14.4'ünün yaşamını yitirmesine karşın, geçen yıl yapılan 491 böbrek naklinden sonraki ölüm oranının yüzde 4.9'a düştüğünü belirtti.

25 yıllık süre içinde yapılan 267 karaciğer naklinden sonra meydana gelen ölüm oranının yüzde 52,4 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Astarcıoğlu, 2001 yılı için 107 karaciğer nakli yapıldığını ve hastaların yüzde 28'inin yaşamını yitirdiğini dile getirdi.

KALP NAKİLLERİ VE ÖLÜM ORANI

Prof. Dr. Astarcıoğlu, 2001'e kadar kalp nakli yapılan hasta sayısının 62 olduğunu, bunların yüzde 50'sinin hayatını kaybettiğini, geçen yıl yapılan 27 kalp naklinden sonraki ölüm oranının ise yüzde 40 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

İbrahim Astarcıoğlu, 2002 yılının ilk 5 ayında bu rakamların daha da düştüğünü tahmin ettiklerini söyledi.

ÖLÜM ORANLARI AVRUPA'YA GÖRE YÜKSEK

Türkiye'de organ nakillerinden sonraki ölüm oranlarının gittikçe azalmasına rağmen Avrupa'ya göre yüksek olduğuna işaret eden Prof. Dr.Astarcıoğlu, bunun en önemli nedeninin, özellikle kalp nakillerinin yeni bir aşamada olması ve yeterli donörün bulunamamasından kaynaklandığını dile getirdi.

Böbrek nakillerinde "uluslararası standartlara" ulaşıldığını kaydeden Prof. Dr. Astarcıoğlu, Avrupa ülkelerinde karaciğer ve kalp nakillerinden sonraki ölüm oranlarının yüzde 15 civarında olduğunu belirtti. Prof. Dr. Astarcıoğlu şunları söyledi:

"Kalp nakli olması gereken hastalar donör beklerken, uygun koşulları kaybediyorlar. Donör bulunduğunda ise durumları kötüleşmiş oluyor. Ağır koşullarda gerçekleştirilen nakilden sonra ölüm oranı yüksek oluyor. Bunun için beyin ölümlerinin zamanında tespit edilmesi ve donör olarak kullanılmasının sağlanması gerekir" dedi.

5 YIL SONRA YÜZDE 15'İ YAKALARIZ

Prof. Dr. Astarcıoğlu, Türkiye'nin, kalp ve karaciğer nakillerindeuluslararası standartların gerisinde olduğunu, ancak özellikle 1996'dan sonra organ bağışı konusunda yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini ve artan bağışlar nedeniyle ölüm oranlarında azalmayaşandığını kaydetti.

Prof. Dr. Astarcıoğlu, 5 yıl içinde karaciğer vekalp nakilleri sonrası ölüm oranlarında uluslararası standartların yakalanarak yüzde 15'e düşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi.
Yayın tarihi: 15.05.2002
476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.