Magazin

Öpüşürken dikkat

Öpüşürken dikkat

Akdeniz Üniversitesi Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, öpüşme yoluyla bulaşan EBV virüsünün önlem alınmaması halinde ölümcül olabileceğini söyledi.

Yalçın, virüsün tokalaşma ile de bulaşabileceğini vurguladı. Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, öpüşme yoluyla bulaşan ve literatürde öpüşme hastalığı olarak bilinen "EBV" virüsünün erken teşhis edilmezse ölümcül olabileceğini söyledi. Kişilerle el teması, eşyalarına dokunmakla da geçen bu enfeksiyonların öpme ve yakın temasta daha fazla risk taşıdığına dikkat çeken Prof.Dr. Yalçın, öpüşmenin, hastanın salgıladığı virüs ve bakterilerin geçmesinde önemli rol oynadığını ifade etti. Prof.Dr. Yalçın şu bilgileri verdi: "Öpüşme veya yakın temasta, soğuk algınlığı, nezle veya gribe yol açan virüsler kapılabir. Suçiçeği, Streptotoksik anjin, difteri, boğmaca, kızıl, kızamık, kızamıkçık, menenjite yol açan virüsler kapılabilir. HIV virüsü de normal şartlarda kan veya seksüel yolla bulaşır. HIV virüsü taşıyan birisiyle ateşli bir öpüşmede, kişilerden birinin ağzında çatlak varsa HIV virüsü geçebilir. Öpüşme yoluyla en çok EBV virüsünün geçme ihtimali var."

Literatürde öpüşme hastalığı olarak bilinen EBV virüsünün en sık görüleni olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Ata Nevzat Yalçın, "Öpüşmeyle geçen bu virüs, insanların yüzde 90ında boğaz ağrısına neden olur. Boyun bölgesinde bezeler oluşur. Kas ağrısı, larenjit, yüksek ateş, halsizlik oluşur. 39- 40 derece ateş yapar, hastaların yüzde 80- 90ında yüksek ateş görülür" diye konuştu.

EBV virisünün gençlerde daha sık görüldüğüne dikkat çeken Prof. Yalçın, bunun tedavi edilmediği takdirde, boğazda "Nasopharynx ve Burkitt Lenfoma" denilen kansere yol açtığını belirtti. Prof.Dr. Yalçın şöyle konuştu:"Virüs hızlı yayılır. Erken tanınlanmazsa ölümcül olabilir. Tahlillerle tespit etmek mümkün. Hasta olan kişilerle ya da tanımadığınız kişilerle öpüşmemekte fayda var. Bunun yanında oral seks yaparken veya cinsel organların öpülmesi yoluyla frengi, belsoğukluğuna ve üreme organlarına zarar verebilecek virüsler kapılabilir. Ayrıca, frengi, belsoğukluğu ve üreme organlarına zarar veren enfeksiyonlar da öpüşme yoluyla geçebilecek hastalıklar arasında yer alıyor."
Yayın tarihi: 11.10.2003
394
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.