Magazin

Onlar yeni halk kahramanları

Onlar yeni halk kahramanları

Tarihteki kahramanların hikayeleri asırlar sonra bile anlatılırken, halkın yeni kahramanları, afet bölgelerine en kısa zamanda ulaşarak arama ve kurtarma çalışması yapan gönüllüler oluyor.

Marmara Depremi'nde yaptıkları özverili çalışmalarla kamuoyunun dikkatini çeken gönüllü arama ve kurtarma dernekleri, 1 Mayıs'ta Bingöl'de meydana gelen depremde de yaptıkları çalışmalarla halkın kalbini kazandılar. Özel giysileriyle dikkati çeken ve enkazdan canlı çıkarmak için saatler boyu mücadele eden gönüllüler, bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri, aralıksız sürdürdükleri çalışmalarla büyük takdir toplarken, bu gruplar özellikle gençlerin büyük ilgisini çekiyor.

Bingöl depreminde Sivil Savunma Birlikleri ile arama kurtarma çalışmalarına katılan ve onlarca öğrenciyi enkaz altından canlı çıkaran GEA, AKUT, MAG, UMUT, HİDAYET, VAKUR adlı özel kurtarma birlikleri, yöre halkının büyük sevgisini ve takdirini kazandılar. Kadınlı erkekli gruplardan oluşan gönüllüler, alçak gönüllülükleriyle de takdir topladılar.

GENÇLER KATILMAK İSTİYOR
Özellikle depremlerde ortaya koydukları faaliyetlerle dikkat çekengönüllü arama kurtarma ekiplerine, her afetin ardından yüzlerce genç katılmak için başvuruyor. Bingöl'deki Çeltiksuyu YİBO'da arama kurtarma çalışması yapan GEA (Yüksek Tepe Arama Kurtarma Ekoloji Grubu) takım lideri Erkan Ataker, yaşanan her depremin ardından gençlerin gruplarına katılmak için kendilerine başvurduklarını belirterek, "Yaptığımız çalışmaların yanısıra giysilerimiz de gençlerin ilgisini çekiyor" dedi.

Kurtarma çalışmaları sırasında afetzede ile kısa zamanda gönül bağı kurduklarını anlatan Ataker, "Bir enkazda kurtarma çalışması yaptığımız zaman sigarasını uzatan, çayını paylaşmak isteyenler oluyor" diye konuştu. Muş Dağcılık Doğa Sporları ve Kurtarma Derneği Genel Sekreteri Mehmet Çağlayan da, yaptıkları arama ve kurtarma çalışmaları nedeniylehalkın kendilerine hayranlık duyduğunu kaydederek, "İnsanların yaptığımız çalışmaları takdir etmeleri çok güzel bir duygu" diye konuştu.

BAZI ARAMA VE KURTARMA GRUPLARI
Halkın kahraman gibi görmeye başladıkları adeta tarihi halk kahramanların yerini alan arama kurtarma gruplarından bazıları şöyle: Afet Durumu Arama Kurtarma İmeceleri Derneği (ADAK), Arama Kurtarma Araştırma (AKA), Alanya Doğal Afetlerde Yardımlaşma Derneği, Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Çanakkale Arama Kurtarma Acil Yardım Derneği, Edirne Arama Kurtarma Derneği (EDAK), Eskişehir Afet Acil Yardım Arama ve Kurtarma Derneği (ESKUT), Ortadoğu Arama Kurtarma Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (ORDOS), Pamukkale Arama Kurtarma Doğa Sporları
(AA)
Yayın tarihi: 17.05.2003
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.