Magazin

Onlar bu yıl yine nefesle ısınacak

Onlar bu yıl yine nefesle ısınacak

Sultanbeyli'den eğitim manzaraları: Öğretmenler kaçıyor, sınıflar 80 kişi, sığmayan konteynırda. Öğrenci sabah okulda, öğlen işte.

Sultanbeyli, İstanbul'un en yoğun göç alan ve eğitime en muhtaç bölgelerinden biri. Okulların yetersizliği gençlerin kaderlerini eğitimle yenmesine izin vermiyor. İlçedeki toplam 31 okulun çoğunun durumu kötü. Sınıflar kalabalık, kütüphane, bilgisayar yetersiz. Öğretmenler iki yıl sonra tayin istiyor. Sınıf yetersizliğinden kurulan konteynırda öğrenciler, nefesleriyle ısınıyor. Okul dışında çalışmak zorundalar. Kimi gelecek hayali bile kuramıyor, kimi hapisteki babasını kurtarmak için avukat olmak istiyor.

Sultanbeyli'de her adımda yoksulluk ve eğitimsizlik çıkıyor insanın karşısına. Gelecek için çocuklardan umut bekleniyor, ama onlar sokaklarda ayakkabı boyarken, kâğıt toplarken, hem kendi hem toplumun umutlarını tüketiyor. Altıncı sınıfa gelmiş, okuma yazmayı hâlâ çözememiş bir öğrenciye, 'Geleceğe dair hayallerin ne' diye sorulduğunda, 'Hayallerim yok ki' cevabı almak hiç de şaşırtıcı olmuyor.

Yüksek gerilim, soğuk, fareler
İlçenin en kötü durumda olan okullarından biri Ahmet Yener İlköğretim Okulu. Yetersizliği görünüşünden bile anlaşılıyor. 2 bin 500 öğrencisi olan okulun en büyük sıkıntısı yer darlığı. 60 öğrenci bir arada ders görüyor. Hatta altıncı sınıfta 83 mevcutlu derslikler bile var. Derslik sayısı o kadar yetersiz ki, öğrenciler bir de bahçede bulunan, altı prefabrik sınıfta ders işliyor. 1991'de Hasanpaşa Mahallesi'ndeki okul ihtiyacını karşılamak için vatandaşların emekleriyle kurulan okul, üç yıldır prefabrik sınıflarda ders işlemeye devam ediyor. Üstelik üstünden yüksek gerilim hattı geçiyor. Yetkililer, ısınma problemini anlatıyor: "Özellikle prefabrik sınıflarımızın ısınma sorunu var. Allah'tan sınıflar 60 kişilik de, öğrenciler birbirinin nefesiyle ısınıyor. Prefabriklerin altında fareler dolanıyor."

İki yıl sonra kaçış
Okuldaki 45 öğretmenin bir kısımı sözleşmeli. Okuldaki en deneyimli öğretmen, 10 yıllık. Diğerlerinin çoğu en fazla beş yıldır okulda çalışıyor. İki yılı dolan, imkânsızlıklardan dolayı okulu ve öğrencileri bırakarak daha iyi bir okula tayinini istiyor. Okulda uzun yıllardır çalışan öğretmenler de Sultanbeyli'de oturanlar. Okulun tek rehberlik öğretmenini istifadan caydırdıklarını anlatan okul yetkilileri, "Bir salonu bölüp oda yaptık, öğretmenimize boş gün oluşturduk" diyor. Okulun bir bilgiyasarı, bir hizmetlisi var. Hizmetli hem okulun işlerini yapıyor hem de geceleri bekçilik. Parasını okul ödüyor. Günde üç-dört saat uykuyla çalışıyor. Okul, ellerindeki tek kişiyi de kaybetmemek için, hizmetlinin kirasını da ödüyor.

İdealist öğretmenler de olmasa
İlçedeki bazı okullar görünüm itibarıyla Ahmet Yener İlköğretim Okulu'ndan daha iyi görünse de, sorunlar aynı, sınıflar en az 50 kişi. Kaptanı Derya İlköğretim Okulu'nda da en büyük sorunlardan biri öğretmenlerin iki yıl sonunda ayrılması. Bir yetkili, "Öğretmenlerden tam faydalanmaya başlıyoruz ki ayrılıyorlar. Bu sene bir rehber öğretmen geldi. Bilgisayar laboratuvarımız yok. 38 sınıf öğretmeni gerekirken 33 tane var. Açığı sözleşmeli öğretmenlerle kapatıyoruz" diyor. 2 bin 900 mevcutlu okulda 28 derslik var.

Türkçe, fen bilgisi, İngilizce, din kültürü, iş teknik ve resim derslerinde branş öğretmeni yok. Okulda beş yıldır çalışan bir öğretmen, sosyal çevrenin de eğitimi engellediğini söylüyor: "Aileler eğitime hiç önem vermiyor. Gelen tüm öğretmenler gitmeyi düşünüyor. Ama ben buranın sorunlarını biliyorum. Bu yüzden gitmeyi düşünmüyorum." Çevredeki en büyük sorunlardan biri de öğrencileri, çeteler, bali ve tinerci çocukların rahatsız etmesi.

Fen lisesi hayal
Abdulrahman Gazi Mahallesi'nde bulunan Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'nda da sorunlar değişmiyor. 70 mevcutlu bir sınıfın öğretmeni, "Öğrenci beşinci sınıfa kadar aynı öğretmenle okuyamıyor. Sadece Sultanbeyli'de oturanlar uzun yıllar çalışıyor. Ulaşım büyük bir sorun.

Okulumuzda rehber öğremen, çoğu dersin branş öğretmeni yok. Kütüphane, iş atölyesi eksik. Su problemimiz var. Zaten okulumuzdan Anadolu, fen lisesini kazanan öğrenci maalesef çıkmıyor. En iyi öğrenciler süper liseye gidebiliyor. O da toplamda 10 kişiyi geçmez" diyor.

'Çeteye girmek istemiyorum'
Öğrencilerden Savaş Baygeldi yedinci sınıfa geçti ama hâlâ okuma ve yazmada zorlanıyor. Ailesi 12 yıl önce Diyarbakır'dan göçmüş. Altı yıl Adapazarı'nda yaşamış, sonra Sultanbeyli'ye yerleşmişler. Beş kardeşi olan Savaş'ın babası inşaat işçisi. Anne Şefika Baygeldi, "Diyarbakır'da kalamazdık, hiç iş yoktu. Eşim iş çıkarsa çalışıyor. Kiramız 100 milyon. Bir çocuğum Diyarbakır'da okuyor. Biri okula gitmiyor, çalışıyor. Savaş'ı da okulu bitirdikten sonra işe yollayacağım. Havale geçirdi, düzgün de okuyamıyor zaten" diyor.

Sabah altıda boya sandığıyla çıkıp akşam dokuza kadar sokaklarda çalışan 16 yaşındaki Savaş, sıkıntılarını şöyle anlatıyor: "Hayallerim var ama yıkılıyor. Çünkü para yok, hep sıkıntı var. Sekizinci sınıfı bitirdikten sonra okumam, çalışırım." Biraz zorlayınca, aslında polis olmak istediğini söylüyor ve "Hep sınıfta kalıyorum. Sınıftaki çocuklar rahat bırakmıyor. Çete kurup beni rahatsız ediyorlar. Beni de katmak istiyorlar, istemiyorum" diyor. Çocukken havale geçirdiği için arkadaşlarının dalga geçtiği Savaş'ın, öğretmenlerine göre büyük bir sorunu yok. Tek sorun rehberlik edecek öğretmen olmaması.

İlçedeki diğer çocukların durumu da Savaş'tan farklı değil. Sabahları okula gidip öğleden sonra boyacılık yapan 12 yaşındaki Suat Örs, günde 7 milyon kazanıyor. Babası badanacı olan Suat'ın hayali doktorluk. Beş kardeşi olan Suat, "Kazandığım parayla kendi okul üstlüğümü kendim alacağım" diyor. "Çalışarak eve pazar parası bırakıyorum" diyen 14 yaşındaki Kazım Balcıbaşı ise daha önce marangozda çalışıyormuş. 52 kişilik sınıfta eğitim alan 12 yaşındaki Azat Demir'in ise 11 kardeşi var. Ailesi beş yıl önce Van'dan gelmiş. Babası hapiste olan Azat, "Avukat olup babamı hapisten kurtarağım" diyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.09.2004
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.