Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Önce yediler şimdi özür diliyorlar

Önce yediler şimdi özür diliyorlar

Fiji Adaları'nda bulunan bir kabile, 136 yıl önceki şeflerinin başına dokunduğu için yedikleri İngiliz misyoneri için gelecek ay resmen özür dileyeceğini açıkladı.

21 Temmuz 1867'de dönemin Londra Misyonerler Örgütü'ne bağlı Thomas Baker adlı İngiliz, Fiji'deki bir köyün kabile liderinin başına dokunarak saçındaki tarağı aldığı için cezalandırılarak öldürülmüş. Baker, daha sonra pişirilip afiyetle yenmiş. Bu "yüz kızartıcı" suçu işleyen kabile, önümüzdeki günlerde yapılacak bir törenle İngiltere'den resmen özür dileyecek. Fiji'de bugün hala, kabile şeflerinin başına dokunmak yasak.

Botlarına dokunmamışlar
O dönemden bugüne gelen anlatılara bakılırsa, olayın tanıklarından biri "Misyonerin her yerini yedik, botları hariç" demiş. Adalarda bu şekilde cezalandırılan ilk ve son kişi olan Baker'ın botlarından biri Fiji Müzesi'nde sergileniyor. Baker'ın ailesinin, Fiji Adaları'nın merkezindeki bir dağlık bölgede bulunan Navosa yöresindeki törene davet edildiği, henüz tarihi belli olmayan bu törene Başbakan Laisenia Qarase'nin de katılacağı açıklandı. Öte yandan, tüm dünyayı 200 yıl boyunca sömüren ve adının önüne eklediği "Güneşin Batmadığı İmparatorluk" vasfıyla övünen İngiltere'nin öldürdüğü milyonlarca kişiden ne zaman özür dileyeceği merak konusu.
158
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.