Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Önce rapor, sonra nikah

Önce rapor, sonra nikah

Evlenmek giderek zorlaşıyor. Nikah başvurusunda bulunanlardan, 'sağlıklı' raporu istenecek. Olumlu rapor alamayanlar, tedavisi bitene kadar evlenemeyecek.

İçişleri Bakanlığı, evlenecek çiftlerin nikah öncesi testten geçerek sağlık raporu almasına ilişkin çalışma başlatırken, Sağlık Bakanlığı, uygulanacak testlerin pahalılığını gözönüne alarak formül arayışına girişti.

Umumi Hıfzısıhha Yasası'na göre, evlenecek çiftlerin resmi nikah öncesinde sağlık raporu alması gerekiyor. Yasaya göre tetkiklerde bulaşıcı hastalık çıkan eşin tedavisi tamamlanmadan evlenmelerine izin verilmeyeceği belirtiliyor. Ancak bu madde pratikte uygulanmazken şimdiye kadar Belediyeler sağlık raporu olmayan çiftlerin nikahını kıyıyordu.

İçişleri Bakanlığı ise bulaşıcı hastalıkların yayıldığına dikkat çekerek, yasanın ilgili maddesinin uygulanması yönünde karar aldı.

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı'na gönderdiği yazıda, bulaşıcı hastalıkların yön değiştirdiğine dikkat çekerek, bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgi istedi ve ilgili maddenin nasıl uygulanacağı yönünde görüş istedi.

Bunun üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı bir kurul oluşturarak evlenecek çiftlere hangi testlerin yapılması gerektiğini konusunda çalışma başlattı.

Ancak Bakanlık yetkilileri, çiftlere yapılacak testlerin pahalı olması ve bir çifte 500 milyon lira yük getireceği kaygısı ile test sayısının asgariye indirilmesi ve ana testlerin yapılması yönünde çalışma yürütüyor.

Hastalık yıllarca sürerse

Öte yandan Sağlık Bakanlığı Umumi Hıfzıssıhha Yasası'nda yer alan "tedavi bitene kadar evlenemez" ibaresini konusunda kaygı yaşıyor.

Bakanlık, bulaşıcı hastalıkların tedavisinin yıllarca süreceğine dikkat çekerek, bu konuda bir formül bulmaya çalışıyor.

Bakanlık, AIDS gibi tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda çiftlerin bazı önlemler alarak bu hastalıklardan korunabileceği konusunda eğitim vermeyi planlıyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, kentlerdeki ana çocuk sağlığı merkezleri ile sağlık ocaklarında sağlık raporu için gerekli olan ancak ve belirlemesinde güçlük yaşadığı testlerin yapılabileceğini belirtiyor.

Bulaşıcı hastalıklarda eğitim

Bu arada, İnfeksiyon uzmanları, "bulaşıcı hastalığı olanların tedavi edilene kadar evlenemeyeceği" yönündeki maddenin uygulanamayacağını, bunun insan haklarına aykırı olduğunu belirterek, bulaşıcı hastalıklar konusunda çiftlerin bilgilendirilebileceğini, korunmalarını sağlamak için bulaşma yöntemleri ve korunma yöntemleri konusunda eğitilebileceğini belirtiyor.
Yayın tarihi: 06.03.2002
515
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.