Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Önce caretta, sonra fok

Önce caretta, sonra fok

Büyük Kanal Projesi ile oksijen oranı artan İzmir Körfezi'nde çipura ve caretta caretta'lar dahil pek çok canlı türü yeniden görülmeye başlandı.

'Büyük Kanal Projesi'nin hayata geçmesinin ardından İzmir Körfezi'nde unutulan canlı türleri yeniden görülmeye başlandı. Körfezde son olarak tespit edilen canlılar arasında caretta caretta denizkaplumbağaları da var. Her mevsim düzenli olarak deniz dibi ve yüzeyinde araştırmalar yapan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, geçen ay körfezin 41 ayrı noktasında yaptığı incelemeler sonucunda, deniz suyunun büyük oranda temizlendiğini, bazı zararlı bakteri oranlarının da sıfıra yakın düzeye indiğini belirledi.

Enstitüye ait Koca Piri Reis adlı araştırma gemisiyle yapılan incelemeler sonucunda, körfezdeki suyun ışık geçirgenliğinin (berraklık) yüzde 90'lara çıktığı, bu temizliğe bağlı olarak canlı türlerinde de artış yaşandığı saptandı. İç körfezdeki taban suyunda çözünmüş oksijen miktarının körfezin kirli olduğu dönemlerde yok denecek kadar az olduğunu hatırlatan DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Cihangir, "Deniz suyundaki çözünmüş oksijen miktarı her geçen gün artıyor. Kirlilik nedeniyle körfezi terk eden birçok balık türü yeniden yumurtlama alanı olarak iç körfezi kullanıyor. Pasaport açıklarında tekir balığı tespit ettik. Yine caretta caretta türü denizkaplumbağasını körfezde gördüm. Benden başka görenler de var. Kirlilik nedeniyle yok olan çipura artık iç körfezin en uç noktalarına kadar görülebilen bir tür oldu. Önceleri kefal türleri yanında isparoz, kayabalığı gibi türler yoğunlukta bulunurken, şimdi balık çeşitliliği artmış durumda. Temizlik arttıkça Ege'deki diğer türler de iç körfeze geçecek" diye konuştu.

Gediz'e dikkat!
Ama Prof. Cihangir, Gediz Nehri'nin yarattığını riskin sürdüğünü vurguladı: "Körfez temizlense de tehdit sürüyor. En büyük sorun deniz tabanındaki çamur. Gediz havzasında bir çok yerleşim merkezi var. Nehrin ilk çıktığı yerdeki su kalitesiyle, denize döküldüğü yerdeki kalite arasında çok büyük farklılıklar var. Havzada birçok endüstriyel kuruluş faaliyetini sürdürüyor. Sorun ancak ortak bir yönetim anlayışıyla çözülebilir."

Foklar da bekleniyor
İzmir Körfezi artık caretta caretta denizkaplumbağalarının (solda) yanı sıra başka 'nadide' türleri de bekliyor. Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) Karaburun Proje Koordinatörü Ozan Veryeri, "Körfezin temizlenmesi Akdeniz foku ve balıklar açısından son derece önemli. İç körfezin temizliği, Karaburun ve Foça'ya da yansımış durumda... Temizlenme arttıkça Akdeniz foku da iç körfezi beslenme amacıyla ziyaret edecektir" dedi.
294
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.