Magazin

On beş dakikada evde AIDS testi

On beş dakikada evde AIDS testi

Türkiye'de de önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak olan AIDS testi için bir damla kan ve 15 dakika yetiyor. Testle, AIDS virüsü HIV'e karşı üretilen antikorlar aranıyor.

ABD'de ilaç ve gıda örgütü FDA'dan onay alan testle, AIDS virüsü HIV'e karşı üretilen antikorlar aranıyor.

Evde de uygulanabilecek testin antikorları saptaması halinde, AIDS hastalığı tanısı yüzde 99.96 doğrulukta konulabiliyor.

Testi ABD'den ithal eden TİS İletişim Sanayi ve Dış Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akat, isteyenlerin kendi kendine uygulama yapabileceğini söyledi.

Testin laboratuvarlarda yapılanlarla aynı doğrulukta sonuç verdiğini belirten Akat, "AIDS yapan HIV virüsü vücuda girdikten yaklaşık üç ay sonra antikor oluşmaya başlıyor. Test bu antikorları ölçüyor. Hastaneye gitmek istemeyen ancak kuşkular yaşayan birçok kişi var. Bu test istenilen her yerde rahatlıkla tatbik edilebilir" dedi.

Testi uygulamak için önce paketin içinde bulunan iğneyle parmak ucu delinerek, tüpün ucundaki cam ile kan alınıyor. Sonra bu, içinde testi yapacak maddeler bulunan tampona yerleştiriliyor ve 15 dakika bekleniyor.

Testin negatif olması yani antikor bulunmaması halinde, tüpün içindeki şeritte tek çizgi oluşuyor. Pozitif olması halinde ise çift çizgi görülüyor. Bu da virüsün vücuda girdiği anlamına geliyor.

Akat, test için Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat alındığını ve iki-üç hafta içinde eczanelerde satışa sunulacağını söyledi. Testin fiyatı ise 40-50 milyon lira arasında olacak.
Yayın tarihi: 27.04.2002
1128
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.