Magazin

Ölüdeniz kontrol altına alındı

Ölüdeniz kontrol altına alındı

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), Türkiye´nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Fethiye´nin Ölüdeniz Beldesi´nde Deniz Araştırmaları Laboratuvarı´nı hizmete açtı.

Muğla Valisi Hüseyin Aksoy, düzenlenen törende, Ölüdeniz´in Türkiye´de en önemli turizm merkezlerinden birisi olduğunu, bu nedenle ön planda tutulduğunu belirtti. Aksoy, "Bu bölgede yapılacak araştırmalar ve denizin kirlenmesinin önüne geçilmesi Türk ve bölge turizmi için çok büyük önem taşımaktadır. Burada açılan laboratuvar bölgeye büyük hizmetler verecektir" dedi. TÜDAV Başkanı Prof.Dr.Bayram Öztürk, "Ölüdeniz Lagünü ve Çevresinin Korunması Projesi Uygulama Merkezi, AB ve TÜDAV´ın katkılarıyla açılıyor" dedi. Öztürk, plajı, lagünü ve adacıklarıyla Ölüdeniz´in, Akdeniz´in en güzel kıyılarının başında yer aldığına ve yılda yaklaşık bir milyon turistin tatil yaptığı bu kıyılarda bazı çevresel sorunlar da yaşandığına dikkati çekti.

AB'den destek
TÜDAV´ın, 1999-2000 yıllarında Muğla Valiliği ile yaptığı çalışmalara dayanarak, 2002 yılında Avrupa Komisyonu Üçüncü Ülkeler Çevre Programına kapsamlı bir çevre projesi sunduğunu kaydeden Öztürk, "AB, konunun önemi nedeniyle Türkiye´den sunulan projeler içinden sadece Ölüdeniz projesini destekleme kararı almıştır. Proje iki yıl sürecek" dedi. Proje çerçevesinde Ölüdeniz kıyısında kurulan laboratuvarda iki yıl boyunca deniz suyu izleme çalışmaları yürütüleceğini belirten Öztürk, şöyle konuştu: "Bu merkez, iki yıl boyunca diğer etkinlikleri de yönlendiren biraraştırma birimi olarak hizmet verecektir. Denizde muhtemel kirlilik hallerinde yerel yöneticileri uyaran bir alarm sistemi oluşturulacaktır. Bu amaçla verileri analiz eden bilgisayar programı hazırlanacak, yapılan analizler sonucunda sınır değerlerin aşılması halinde bilgisayardan otomatik olarak uyarı alınacaktır."
Yayın tarihi: 14.03.2003
254
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.