Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ölü Ozanlar Derneği gerçek oldu

Ölü Ozanlar Derneği gerçek oldu

Yayınlandığı dönem tüm dünyada izleyici rekorları kıran Peter Weirin yönetmenliğini üstlendiği ve Robin Williamsın sıradışı, müfredat kalıplarının dışında bir eğitimciyi canlandırdığı ``Ölü Ozanlar Derneği'' filmi, İzmir'de gerçek oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi aktif eğitim uygulamasıyla, eğitimci kadrosunun bakış açısı ve müfredatını değiştirerek adeta filmi gerçeğe dönüştürdü.

1989'da yayınlanan Ölü Ozanlar Derneği filminin gişe rekorları kırmasındaki en büyük etkenin, insanların bu tarz bir eğitime duydukları özlemden kaynaklandığını belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı, "Yurtdışında bir kaç eğitimci bunun üzerine çalıştı. Teorisini geliştirdi ancak uygulamaya koyamadı. Dünyada ilk kez biz aktif eğitimi, sistem olarak benimseyip, iki yıl önce uygulamaya koyduk. Ne kadar doğru bir karar olduğunu, öğrencilerin derse devam oranı ve başarı düzeylerindeki artıştan da gördük" diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Emin Alıcı, ilk olarak Tıp Fakültesinde başlatılan uygulamanın, Hemşirelik Yüksekokulu, İlahiyat, Hukuk ve Fen Edebiyat Fakültelerinde de devreye girdiğini belirterek, aktif eğitimin "probleme dayalı eğitim" olarak tanımlandığını söyledi. Alıcı, "Uygulama eğitimcilerin eğitimiyle başladı. Önce öğretim üyesi ve görevlilerine standart ders mantığını dışlayan, uygulama ve tartışma ortamına dayalı eğitim sistemi anlatıldı. Konferanslarla başlayan program, kurs haline getirildi. Şimdi Türkiye'deki tüm eğitimcilere açık, ücretsiz kurslarımız devam ediyor" dedi.

MÜFREDAT DEĞİŞTİ
Rektör Alıcı, "Aktif eğitimle birlikte müfredat da değişti. Sisteme dayalı yeni bir çekirdek müfredat oluşturuldu. Bu müfredata göre öncelikle eğitimciler konuları bir problemin içine gizliyor. Derslerde öğrencilere bu problem sorularak, diyalog ve araştırma sistemiyle, problemin çözümüne ulaşmaları sağlanıyor. Eğitimci, öğreten değil, öğrenme ortamını yaratıp, yönlendiren kişi durumunda yeralıyor.

Ancak öğrencilerin fikir jimnastiği ve araştırmaları sonucunda konuyla ilgili yönlendirecekleri sorulara da net yanıt verebilecek düzeyde konuya hakim olması gerekiyor. Bu durum eğitimciyi de araştırmaya itiyor. Problemin çözümüne ulaşıldığında müfredat konusu tamamlanmış oluyor" dedi.

ARTIK DOKTORLAR İĞNE YAPABİLECEK
Tıp Fakültelerinde şimdiye kadar yaşanan en büyük sorunun pratik eksikliği olduğunun altını çizen Rektör Alıcı, "Öğrencilere teori bilgisini parça parça yükleyip, bir anda hastayla karşı karşıya bırakıyorduk. imdi eğitimin her aşamasına uygulamayı ve bilgi bütünlüğünü getirdik. Bu çerçevede öğrenciler öncelikle maketler üzerinde uygulama yapıp, gerekli pratiğe ulaşınca hastayla karşı karşıya bırakılıyor. Artık doktorlar iğne yapabilecek" dedi.

Alıcı uygulamanın Hukuk Fakültesinde de başladığının altını çizerek, "Dersler mahkeme ortamı gibi hazırlanmış sınıflarda ve cezaevlerinde uygulamalı olarak veriliyor. Derslerde öğrencilerimiz avukat, sanık, yargıç, davacı rolüyle bir mahkeme aşamasını uygulamalı olarak yaşıyor" diye konuştu.

SİSTEM AB'YE GİRDİ
Türkiyedeki bazı üniversitelerin yanısıra, Almanyanın Ahan Üniversitesiyle de programın uygulanması konusunda protokol imzaladıklarını belirten Alıcı, "Türkiye'den önce aktif eğitim uygulamabıyla Dokuz Eylül Üniversitesi AB'ye girmiş oldu. Bir çok yönden son derece gelişmiş bir AB ülkesine, eğitim alanında biz destek vereceğiz. Ekim ayında 10 kişilik bir heyet Almanyaya gidip, programın uygulanışı yönünde eğitim verecek" dedi.

HEDEF AYDIN NESİL
Prof. Dr. Emin Alıcı, aktif eğitim programıyla temel hedeflerinin Türkiyeyi değiştirmek olduğunu ifade ederek, "Nasıl başka insanlar eğitimi kullanarak Türkiyeyi kendi karanlık emellerine alet etmek istiyorlarsa, biz de bu Atatürkçü düşüncenin gösterdiği noktaya insanları aktif eğitimi kullanarak yönlendiriyoruz. Aktif eğitimde bağnazlığa yer yok. Aktif eğitim pozitif ilime, akla ve bilime dayanır. Doğru değişkendir. Soru sormayı öğreniyorlar. Bu sayade bilinmeyeni bilinir hale getiriyorlar. Aydın bir yeni nesil yaratıyor" dedi.

Ölü Ozanlar Derneği
1989da gösterime giren, yönetmenliğini Peter Weir, başrollerini ise Robin Williams ve Ethan Hawkeın üstlendiği Ölü Ozanlar Derneği, bir edebiyat öğretmeni, eğitim verdiği okulda sisteme karşı mücadelesini konu alır. John Keating (Robin Williams), sıkı bir erkekler akademisinde eğitim vermeye başlar.

Onun diyalog ve hayata dayalı ilginç eğitim metodları, geleneklere sıkışıp kalmış müfredat programına yeni bir soluk getirir. Anlayış tarzı ve aklıyla Keating, öğrencilerine yeni bakış açısı kazandırır, şiirle tanıştırır. Yazarların özgür düşüncelerini anlatarak, onların hayata bakış percerelerini genişletir. Aile ve okul kıskacındaki öğrenciler, hayatlarını kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmeye başlar. Genç beyinleri okumaya teşvik eder.
(DHA)
445
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.