Magazin

Ölmeden önce Flipper'la dans

Ölmeden önce Flipper'la dans

BBC, 20 bin kişiye "Ölmeden önce ne yapmak isterdiniz" diye sordu. "Holiday" adlı programın yaptığı anket sonunda İngilizlerin ölmeden önce en çok yaşamak istedikleri 50 deneyim arasında, "yunuslarla yüzmek" birinci sırayı aldı.

Avustralya'da en zengin mercan kayalıklarına sahip kıyılarda dalış ikinci olurken, Concorde ile uçmak üçüncü sırada. Ölmeden önce en çok yapılmak istenen 'ilk 10 şey' arasında balina izlemek, köpekbalıklarıyla dalış yapmak, skydiving ve gökyüzünde balonla yolculuk yapmak ve savaş uçağı kullanmak gibi tehlikeli deneyimler bulunuyor. Filler, goriller, orangutanlar, kaplanlar, kutup ayıları gibi vahşi hayvanları yaşadıkları ekosistemde görebilmek de İngilizlerin en çok yaşamak istedikleri 50 deneyim listesinde büyük yer kapladı. Rafting ve bungee-jumping yapmak, Formula 1'de araba kullanmak, Everest ve Klimanjaro dağlarına tırmanmak gibi adrenalin yükselten sporlar da İngilizlerin ölmeden önce yapmak istedikleri arasında.

"50 maddelik listenin büyük bölümünü zorlu fiziksel aktivitelerin oluşturmasına bakılacak olursa İngilizlerin çoğu çılgın" yorumunda bulunan yapımcılar, hayvanlarla ilgili deneyimlerin de listede yoğunluğu nedeniyle İngilizleri "hayvansever" bir millet olarak niteledi.

Holiday programının yapımcıları ayrıca ankete katılan bazı izleyicilere de hayallerini gerçekleştirme fırsatı verdi. 75 yaşındaki Jack Owen, Venedik'ten Londra'ya Orient Expres'le tren yolculuğu yaparken, 30 yaşındaki Chris Wing de 8 günlük bir yürüyüş sonunda Everest Dağı Kampı'na ulaştı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 11.09.2003
324
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.