Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Olimpik genelev kavgası

Olimpik genelev kavgası

Olimpiyat Oyunları öncesinde Atina'ya 30 genelev açılmak istenmesi Danimarka ve İsveç'i karıştırdı, kadın parlamenterler tartışmaya başladı.

Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak olan Yunanistan'ın başkenti Atina'da 30 yeni genelev açılmak istenmesi, iki İskandinavya ülkesi Danimarka ile İsveç'in bakanlarını birbirine düşürdü.

Danimarkalı Sosyal İşler Bakanı Henriette Kjaer'in, Kuzey ve Baltık ülkeleri bakanlarının Atina'ya 30 yeni genelev inşa edilmesi planını protesto etmek amacıyla yazdığı ortak mektuba imza atmaması, İsveç'in başbakan yardımcısı Margareta Winberg'i epeyce kızdırdı.

İsveç günlük gazetelerinden Aftonbladet gazetesine bir yazı yazan İsveç Başbakan Yardımcısı Margareta Winberg, Danimarka'nın Kuzey ve Baltık ülkelerinde fuhuşa ve kadın ticaretine yönelik olarak başlatılan kampanyada yer aldığını, ancak bu sorunu evrensel boyutta ele almaya nedense yanaşmadığını öne sürdü.

Winberg gazetedeki yazısında, "Fuhuşu yasal hale getirmek isteyen Yunanistan, Danimarka ve diğer ülkelerin yöneticilerine soruyorum. Kim seks köleliğine büyük talep olduğunu iddia edebilir? Kızlarınızın, kız kardeşlerinizin, annelerinizin bedenlerini satmalarını önerdiğinizin farkında mısınız?" sözlerine yer verdi.
"Fuhuşu kaldırmak imkansız"
Danimarkalı Sosyal İşler Bakanı Henriette Kjaer ise, "Böyle bir protesto mektubunun altına imza atmadığım için şimdi daha çok seviniyorum. Bu, bir skandaldan başka bir şey değildir. Hem benim kız çocuğum da yok ve fuhuşa ben de karşı çıkıyorum, bunu meslektaşım çok iyi biliyor. Fuhuşun kaldırılmasını kim istemez, ama bu imkânsız. Beni fuhuşa arka çıkmakla suçlamak saçmalıktan başka bir şey değil" dedi. Kjaer ayrıca, Atina'da yapılmak istenenin, genelevleri kontrol altına almak olduğuna dikkat çekerek, "Bizim de uyuşturucu bağımlıları için merkezlerimiz var ve burada bağımlıları kontrol altında tutmak için çaba gösteriyoruz. İsveçli meslektaşım başka ülkenin sosyal kurumlarına burnunu sokmak yerine kendi sosyal kurumlarını düzene soksun" diye konuştu.

"Amacımız, kontrol etmek"
Atina'daki genelev kavgası, Atina Belediyesi'nin kentteki genelev sayısını 200'den 230'a çıkaracağını açıklamasıyla başladı. Yunan Ortodoks Kilisesi, Olimpiyat Komitesi'ni bu karar yüzünden "seks turizmi yapmak"la suçlarken, Atina Belediye Başkanı Dora Bekoyiannis "Benim tüm yapmaya çalıştığım, yasadışı genevleri yasal hale getirmek" dedi. Atina'da pek çok genelev kaçak olarak çalışıyor. Sydney'deki son Olimpiyat Oyunları'nda kentin sokaklarında ve barlarında binlerce fahişe "piyasa" yapmıştı.
(Radikal)
632
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.