Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Okulların renkleri başarıyı etkiliyor

Okulların renkleri başarıyı etkiliyor

Okullarda dış cephe ve sınıf boyalarında kullanılan renklerin, öğrencilerin başarısını etkileyeceği belirtildi. Uzman Psikolog Halis Özerk, "Okulların rengi ögrencinin aldığı karnedeki notuna bile yansıyor" dedi.

`Varoluş Psikolojik Danışmanlık Merkezi' Genel Müdürü Uzman Psikolog Halis Özerk, renklerin öğrenciler üzerinde etki ve sembolüne göre iki işlevi bulunduğunu söyledi. Özerk, "Örneğin beyaz temizliği sembol ederken, iticilik ve mesafe koyma özelliğiyle kişiler üzerinde etki yaratıyor. Siyah ise, zerafeti sembol ederken, karamsarlık duygusu veriyor" dedi.

Uzman Psikolog Halis Özerk, okullardaki renk seçiminde çocuklar üzerinde yarattığı etkiye bakılarak tercih yapılması gerektiğini belirtti. 3-6 yaş dönemimin eğitim aldığı ana sınıflarda bu yaş grubunun problemli olması nedeniyle kırma, dökme, saldırganlık ve inatçılığı önleyecek renkler olan sakinleştirici sarı yoğunluklu, dinlendirici özelliğinden dolayı da mat yeşil ağırlıklı renkleri öneren Özerk, güvensizlik ve yeni bir çevreye girme dönemi yaşayan 1'inci sınıfta ise güven duygusu veren turkuaz rengin kullanılması gerektiğini söyledi.
(DHA)
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.