Magazin

Öksürük tarzı hastalık işareti

Öksürük tarzı hastalık işareti

Uzmanlar, öksürük stillerinin hastalık teşhisinde önemli olduğuna dikkat çekerken havlama tarzı öksürüğün üst solunum yolu enfeksiyonlarının, ıslak veya kuru bir öksürüğün ise nezlenin habercisi olabileceğini belirtiyor.

Amerikan Hastanesi'nin internet sitesinde uzmanların öksürük ile ilgili verdikler bilgilere göre, öksürük çocuklukta en sık rastlanan hastalık belirtisi olma özelliği taşıyor. Aslında boğaz ve göğüsteki solunum yollarını temizlemeye yarayan bir refleks olarak tanımlanan öksürük çoğunlukla basit bir üşütme belirtisi iken bazen de doktora gitmeyi gerektirecek kadar ısrarlı ve ürkütücü olabiliyor.

Öksürük değişik hastalıklarda değişik özellikler de gösterebiliyor. Uzmanlar çeşitli hastalıklarda öksürük şeklllerini ise şöyle sıralıy:

"Nezleyle birlikte olan öksürük ıslak veya kuru özellik gösterebilir ve bir hafta kadar sürebilir. Öksürük, nezlede genellikle en son kaybolan belirtidir. Ateş, burun akıntısı ve öksürük genellikle gribal bir enfeksiyon bulgusu olsada, 39 dereceyi aşan ateş ve sıkıntılı solunum görüldüğünde zatürree gibi daha ciddi solunum yolu hastalığı akla gelmelidir.

YUVALARDAKİ SALGINA DİKKAT
Öksürük kusmaya neden olabilir. Kusma devam etmedikçe bu korkulacak bir durum değildir. Özellikle yuvaya giden çocuklarda peş peşe gelen soğuk algınlığı öksürüğün haftalarca sürmesine yol açabilir. Çocuğunuzun öksürüğü 1 ayı geçiyorsa astım, alerji, sinüzit gibi solunum yollarının aşırı duyarlılığından kaynaklanan durumlar akla gelmeli ve doktora danışılmalıdır.

Öksürük başka hastalıkların da belirtisi olabilir. Örneğin havlama tarzında öksürük krupta (virül üst solunum yolu enfeksiyonu), iç çeker gibi öksürük boğmacada, göğüste ötmeyle birlikte öksürük astımda görülür. 6 aydan küçük bebeklerde öksürük bebeği yorabilir.

Özellikle sonbahar-kış mevsiminde yaygınlaşan RSV (Respiratory syncythial virüs) daha büyük çocuklarda nezleye neden olurken, bebekler alt solunum yollarını ve akciğerlerin etkileyerek ciddi solunum zorluğuna yol açabilir."

ÖKSÜRÜK ŞURUPLARINI KONTROLSÜZ KULLANMAYIN
Genelde virüslerin yol açtığı nezle gibi enfeksiyonlarda antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığına dikkat çeken uzmanlar, "Öksürük gece uykuyu engellemiyorsa içinde birkaç farklı etkin madde içeren öksürük şuruplarının kontrolsüzce kullanılması yanlıştır" uyarısında da bulundu. Uzmanlar, bazen öksürük refleksinin bu ilaçlarla baskılanmasının, solunum yollarının doğal temizlenme mekanizmasını engelleyerek durumu kötüleştirebildiğine dikkat çekti.
Yayın tarihi: 20.01.2003
257
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.