Magazin

Ojeli protezlerin Almanya günleri

Ojeli protezlerin Almanya günleri

Tüm Türkiye'nin ojeli protezleriyle tanıdığı 9 yaşındaki Şeyda Doğruyol'un Türk Alman Sağlık Vakfı tarafından tedavi için getirildiği Giessen'de tedavisi sürüyor. Şeyda, tedavi sonrası tüm zamanını aynı hastanedeki adaşıyla geçiriyor.

Şeyda Doğruyol, Türk Alman Sağlık Vakfı tarafından tedavisi için annesiyle birlikte getirildiği Almanya'da çok mutlu. 9 yaşındaki Şeyda'nın annesi Huriye Doğruyol ise, Türkiye'de insan sağlığına verilen değerin azlığından şikalyetçi oldu.

Giessen'deki Justus Liebig Üniversitesi Kliniği'nde aralıksız olarak jimnastik, yüzme ve davranış bozuklukları tedavisi gören küçük Şeyda'nın önümüzdeki günlerde protez takılması için özel bir kliniğe yatırılacağı açıklandı.

ADAŞ ZİYARETİ

Türkiye'de iki bacağını kaybeden ve protezlerine oje sürdüğü için kamuoyunun gündemine gelerek bir anda milyonların sevgilisi olan Şeyda, Almanya'da tedavi gördüğü hastanede aynı yaştaki adaşı tarafından ziyaret edilmesine çok sevindi.

Adaşı Şeyda Apaydın ile bütün gün oynayan ve hoş vakit geçiren küçük Şeyda, her gün bir iki aile tarafından ziyaret edildiği için çok sevinçli ve mutlu olduğunu söyledi.

Şeyda'nın tedavi planı

Giessen Justus Liebig Üniversitesi'ne bağlı Ortopedi Kliniği'ne yatırılan Şeyda'ya uygulanan terapi planı şöyle:

08.15: 30 dakika yüzme

09.30: 30 dakika jimnastik

11.00: 45 dakika ergoterapi (davranış bozuklukları tedavisi)

14.00: 30 dakika jimnastik

Ayrıca Şeyda'ya Türk Alman Sağlık Vakfı görevlisi Dilek Yalçın tarafından günde iki saat Almanca kursu veriliyor.
Yayın tarihi: 02.05.2002
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.