Magazin

Öğretmenlere İnternet'te İngilizce

Öğretmenlere İnternet'te İngilizce

İngilizce öğrenmek veya İngilizcesini geliştirmek isteyen öğretmenler için, İnternet'te ücretsiz kurs açılacak. gerekli bilgisayar donanımı olan 100 öğretmenle başlayacak olan proje, daha sonra yurt çapında yaygınlaştırılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Sakarya Üniversitesi işbirliğiyle, "Uzaktan Eğitim Yoluyla Uluslararası Standartlarda Yabancı Dil Öğretimi Pilot Projesi" uygulamaya konuldu. Pilot proje, uygulamada karşılaşılabilecek sorunları yakından takip edebilmek için Ankara ve Sakarya´da başlatıldı. İngilizce öğrenmek veya İngilizcesini geliştirmek isteyen öğretmenler, bu hafta içinde ilgili kurumlara başvuracaklar. Başvuracak öğretmenlerin dersleri izleyebilmeleri için, gerekli teknik özellikleri bulunan bilgisayara ve internet erişimine sahip olmaları gerekiyor. Başvuranlar, seviye tespit sınavına tabi tutulacak. Sınav sonucunda İngilizcesi "Başlangıç", "Başlangıç Üzeri", "Orta", "Orta Üzeri" ve "İleri" düzeylerde olan toplam 100 öğretmen belirlenecek.

SANAL ORTAMDA DERS
İngilizce düzeyleri belirlenen öğretmenler, sanal ortamda derse başlayacaklar. Her seviye için İnternet ortamında kursiyer öğretmenleri yönlendirecek sorumlu öğretmenler veya öğretim elemanları atanacak. Her sorumlu öğretmen ve öğretim elemanı, haftada iki kez toplam dört saat grubuyla birlikte İnternet ortamında ders yapacak. Ders, toplam 20 üniteyi kapsayacak ve dört ayda tamamlanacak. Üniteler başlamadan önce kursiyer öğretmenlere e-posta yoluyla ön hazırlık çalışmaları gönderilecek. Ünitelere paralel hazırlanan bu ödevler aracılığıyla öğretmenlerin öğrenme süreçleri kontrol edilecek. Her ünitenin sonunda "quiz", her dört ünitenin sonunda da genel sınav yapılacak. Kursiyerler, derslerle ilgili sorularını, e-posta yoluyla öğretim elemanlarına iletebilecekler. Kurs sonunda, öğretmenlere bitirdikleri düzeyi gösterir belge verilecek. Öğretmenler istedikleri takdirde programa sonuna kadar devam edebilecekler.

YAYGINLAŞTIRILACAK
MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, pilot projeden elde edilecek sonuçlara göre, uygulama Türkiye geneline yaygınlaştırılacak. Bu çerçevede öncelik Açık İlköğretim ve Açıköğretim Lisesi öğrencilerine verilecek. Gerekli teknik olanaklara sahip vatandaşlarında uygulamadan çok düşük miktarda ücret karşılığında yararlanması amaçlanıyor.
Yayın tarihi: 27.03.2003
206
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.