Magazin

Öğretmenler bile mslekten umutlarını kesti

Öğretmenler bile mslekten umutlarını kesti

Şanlıurfa´da, Eğitim Bir-Sen tarafından 55 okulda yapılan ankete katılan öğretmenlerin yüzde 72´si, "mesleklerinin itibarının ve kutsallığının kalmadığı" yönünde görüş belirtti.

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Necmeddin Çetintaş, bir ayda tamamlanan ankette, öğretmenlere, kentteki eğitimin kalitesi, öğretimdeki eksiklikler, öğretmenlerin sorunları ve çalışma koşullarının belirlenmesine yönelik 20 soru yöneltildiğini söyledi. Ankete katılan 64´ü 200 öğretmenden 172´sinin "verilen maaşla geçinemediklerini ve ek iş yapmak zorunda kaldıklarını" ifade ettiklerini bildiren Çetintaş, şöyle dedi:

Maddi sorunlar ön planda
"200 öğretmenden 144´ü, yani yüzde 72´si mesleklerinin itibarının ve kutsallığının kalmadığını belirtti. 188 öğretmen de, verilen maaşla kendi alanlarındaki gelişmeleri takip edemediklerini ifade etti. 158 öğretmen, kentteki eğitim seviyesinin düşük olduğunu kaydederken, buna gerekçe olarak 58 öğretmen halkın eğitime önem vermemesini, 50´si eğitim politikalarındaki yanlışları gösterdi. 50 öğretmen de görev yaptığı okulun ortamından memnun olmadığını dile getirdi." Anket sonuçlarının, "öğretmenlerin bile mesleklerinin itibarına ve kutsallığına olan inancı yitirdiklerini" gösterdiğini belirten Çetintaş, öğretmenlere verilen maaşla eğitim kalitesini artırmanın imkansız olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 20.03.2003
171
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.