Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Öğretmene 'meşru şiddet' izni!

Öğretmene 'meşru şiddet' izni!

İngiltere'de okullardaki şiddet ve antisosyal davranışların önlenebilmesi için öğretmenlere, öğrencilerine "makul sınırlarda kalmak koşuluyla" fiziksel müdahalede bulunma hakkı tanınacak.

Hükümet, okullardaki disiplinsizliğin önüne geçilebilmesi için tek yol ve son çare olarak bunu görüyor. Ancak basında yer alan haberlere göre, öğretmenin fiziksel müdahalede bulunabilmesi için "öğrencinin bir başka öğrenciye ya da okul malına zarar vermek üzere olması" gerekiyor.

Parmağını bük, sarıl...
Fiziksel müdahale türlerinin somut örnekleri de verildi. Öğretmenlere öğrencinin parmağını bükme izni verilmesi de öngörülürken, öğretmenin öğrenciye arkadan ya da önden sıkıca sarılıp onu en fazla bir dakika süreyle bu pozisyonda tutmasının da "kabul edilebilir" fiziksel müdahale yöntemleri arasına alınabileceği belirtildi.

Durumu 'pekiştiren' örnek
Bu arada, 12 yaşındaki bir kız çocuğunun okuldaki bir diğer öğrenciyi bir grup öğrencinin tacizinden kurtardıktan bir gün sonra sınıfta saldırıya uğrayıp yüzünden bıçaklanması da, hükümetin önlem paketini anlamlı hale getirdi. Kız öğrencinin 30 dikiş atılmış yüzünü yansıtan fotoğraflar, gazetelerin ilk sayfalarında yer aldı.
Yayın tarihi: 21.10.2005
148
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.