Magazin

Öğrencilerin umudu piyangoda

Öğrencilerin umudu piyangoda

Anadolu Üniversitesi İstatistik Bölümü öğrencilerinin, üniversite öğrencileri arasında yaptığı bir ankete göre, deneklerin yüzde 74'ü talih oyunu oynuyor. Öğrenciler arasında en fazla ilgi çeken oyun ise at yarışları.

Anadolu Üniversitesi İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Zerrin Aşan, toplumun talih oyunlarına gösterdiği ilgiyi ve bunun nedenlerini araştırmak için bir anket hazırladıklarını ve bu çalışmayı öğrencilerden oluşan bir grubun 150 kişi üzerinde uyguladığını söyledi.

Anket sonucunda deneklerin yüzde 74.7'sinde talih oyunları oynama alışkanlığının bulunduğunun belirlendiğini ifade eden Aşan, 18 yaşındaki bireylerin 2.7'sinin, 18-25 yaş arası bireylerin yüzde 51.3'ünün, 26-40 yaş arası bireylerin yüzde 30'unun, 40 yaş ve üstü bireylerin de yüzde 16'sınin talih oyunları oynadığının tespit edildiğini açıkladı.

Kendi şanslarını belirliyorlar
Aşan, oyun tercihlerine bakıldığında ise deneklerin yüzde 7.3'ünün Milli Piyango, yüzde 10'unun Sayısal Loto, yüzde 2.7'sinin Kazı Kazan ve yüzde 14.7'sinin ise at yarışlarına ilgi gösterdiklerini belirttiğini anlatarak şöyle konuştu: "Geri kalan yüzde 65.3'lük kesim ise talih oyunlarını öncelikli tercih yapmadan oynadıklarını belirttiler. Denekler, talih oyunlarını, çekici bulmaları, oynama şeklinin kolay olması, günlük oyunlar olması, kazanma olasılığının daha yüksek olduğunu düşünmeleri ve kendi şanslarını kendileri belirlemeleri gibi nedenlerden dolayı tercih ettiklerini belirttiler."

Talih oyunu için fedakarlık yok!
Aşan, deneklerden talih oyunları oynayanların yüzde 70.7'sini erkeklerin oluşturduğunu belirterek, talih oyunlarına yüzde 78 oranıyla en fazla ilgiyi bekar bireylerin gösterdiğinin belirlendiğini kaydetti.

Ankete katılan vatandaşlardan talih oyunu oynayanların yüzde 73.3'ünün aylık 400 milyon lira ve altında gelir sahip olduğunun tespit edildiğini anlatan Aşan, "Deneklerin yüzde 28.6'sının her gün oyun oynadığı, yüzde 32.1'inin haftada bir, yüzde 17'sinin ayda bir, yüzde 22.3'ünün ise daha az oynadığı belirlendi. Ayrıca, ankete katılan kişilerden yüzde 83'ü talih oyunları oynamasına rağmen bunun için maddi bir fedakarlıkta bulunmadığı görüşünü de bildirdiler."
Yayın tarihi: 08.03.2004
208
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.