Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Öğrencilere motivasyon önerileri

Öğrencilere motivasyon önerileri

Öğrencilerin motivasyon ve konsantrasyon güçlüğü çekmesi, ders çalışmayı engelliyor. Uzmanlar, güçlüklerin aşılması için bir dizi öneride bulunuyor.

Kendisini motive etmekte güçlük çeken öğrenci, genellikle derse katılmada ve ders çalışmaya konsantre olmakta da güçlü çekiyor. Bu durumda öncelikle motivasyon problemi üzerinde çalışılması gerektiğini belirten uzmanlar, temel ve üst düzey ihtiyaçların gözden geçirilmesi gerektiğini vurguluyor.

İhtiyaçlar temel fiziksel ve ruhsal (açlık, susuzluk, barınmak, güvenlik, huzurlu bir ortam vb) eksiklikten kaynaklanıyorsa, bu ihtiyaçların yeterli düzeyde karşılanması gerekiyor. Eğer üst düzen ihtiyaçlardan (sevilmek, beğenilmek, kendini gerçekleştirmek, estetik ve sanatsal etkinlikler vb) kaynaklanıyor ise bu ihtiyaçların da sistemli ve adım adım yerine getirilmesi gerekiyor.

Bazı öğrenciler ise yeterli motivasyonları olmakla birlikte derslere konsantre olamama gibi şikayetlerde bulunuyor. Uzmanlar, nedeni ne olursa olsun, konsantrasyon bozukluğu ya da eksikliği konusunda bir dizi önlemin bulunduğunu bildiriyor. Bu önlemlerin her kişi ve durum için geçerli olmayacağına dikkat çeken uzmanlar, öğrencinin kendi özelliklerini ve konsantrasyon eksikliğine yol açan nedenleri göz önünde tutması koşuluyla önerilerden yararlanabileceğini belirtiyorlar.

Uzmanların önerileri ise şöyle sıralınıyor:

 • Ders egzersizi yapın. Ders çalışırken, belirli bir ara verme noktasına geldiğiniz zaman, ayağa kalkıp birkaç adım odanın içinde yürüyün, odanızın camını açıp havalandırın, gerinin ve birkaç derin nefes alın. Bu egzersizden sonra ders çalışmaya hemen geri dönün.

 • Çalışmanızda çeşitliliğe yer verin. Uzun saatler boyu tek bir etkinlik ya da ders üzerinde odaklanmak yerine bu zamanı bloklar halinde değişik derslere ve konulara ayırın.

 • Varsa derse karşı olumsuz tutumun nedenlerini araştırın ve bu tutumu değiştirin.

 • Kısa sürede bitirebileceğiniz ödevlere öncelik verin.

 • Çalıştığınız konu ile ilgili ilginç ve değişik örnekler bularak konuyu ilginizi çekecek bir forma dönüştürün.

 • İyi bir çalışma ortamı oluşturun. Dikkatinizi dağıtan nesneleri odanızdan çıkarın ya da ders çalışırken göremeyeceğiniz bir bölüme alın.

 • Her çalışma öncesi bir konuyu bitirmeyi hedefleyin ve o hedefe ulaşmaya çalışın.
 • 202
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.