Magazin

Öğrenci hayatını dersanede geçiriyor

Öğrenci hayatını dersanede geçiriyor

Eğitim sisteminde yaşanan aksaklıklar nedeniyle sistemin "olmazsa olmaz" unsuru haline dönüşen dershanelerin, öğrencilerin gün içinde ev ve okuldan sonra en fazla zaman geçirdikleri mekan olduğu belirlendi.

Lise öğrencileri dışarıdaki 498 dakikasının 126 dakikasını, ilköğretim öğrencileri ise dışarıdaki 375 dakikasının 73 dakikasını dershanede geçirmek zorunda kalıyor.

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Yusuf Budak, öğrencilerin ev ve okul dışındaki zamanlarını hangi etkinliklerle geçirdiklerini belirlemek amacıyla Adana, Aksaray, Ankara, Gaziantep, Gümüşhane, İzmir, Kırklareli ve Sinop'taki çeşitli ilköğretim ve liselerde okuyan toplam 400 öğrenci üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi.

Öğrencilere, "Ev ve okul dışında neler yapıyorsunuz ve bunlara ne kadar zaman arıyorsunuz" sorusunun yöneltildiği araştırma, dersanenin günlük yaşantılarının kaçınılmaz mekanı olduğunu ortaya koydu. Dışarıdaki günlük etkinlikleri ve bunlara ayırdıkları sürelerin toplamının liseliler için 498 dakika, ilköğretim öğrencileri için 375 dakika olduğu belirlenirken, liseli öğrenciler bu zamanlarının yaklaşık üçte birine denk gelen 126 dakikasını dershanede geçiriyor. İlköğretim öğrencilerinin gün içinde dershanede bulunma süresi ise 73 dakika.
(ANKA)
Yayın tarihi: 18.01.2003
180
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.