Magazin

"Ödünç" kalbiyle zirvede

"Ödünç" kalbiyle zirvede

Kelly Perkins, daha hastalanmadan önce Matterhorn Dağı'nın büyüsüne kapılmıştı. Yıllar sonra o dağın 4 bin 476 metrelik zirvesine 'takma kalp'le tırmandı.

Kalp nakli yapılan Amerikalı Kelly Perkins, İsviçre'nin 4 bin 476 metrelik Matterhorn Dağı'na tırmandı. Perkins, bu yüksekliğe takma bir kalple tırmanan ilk insan oldu.

1995'te kalp nakli olan 42 yaşındaki Perkins, yorucu 12 saatin sonunda zirveye ulaştı. Dağdan iner inmez 'hemen duş yapmaya' ihtiyacı olduğunu söyleyen Perkins, dağa tırmanmanın gözünü korkuttuğunu ve zirveye yaklaştıkça bunun kendisine daha da gerçekdışı göründüğünü belirtti.

Perkins, kocası Craig'le beraber 1992'de, beşinci evlilik yıldönümlerini kutlamak için çıktıkları tatil sırasında Matterhorn'un büyüsüne kapılmış. Ancak o dönemde her ikisi de fiziksel olarak güçlü olmasına rağmen, bir gün dünyanın en ünlü zirvelerinden olan Matterhorn'un tepesinde
olabileceklerini düşlememişler.

1995'te kalbinden rahatsızlanıp tedavi için helikopterle Los Angeles'a giden Perkins, uçuş sırasında Disneyland'in üzerinden geçerken pilotun alçaldığını ve Matterhorn Dağı'nın maketini görmesine izin verdiğini anlattı.

Şans eseri hemen nakil için bir kalp bulunan Perkins'in kocası, o zaman eşine 'ileride tırmanacağı her dağın küçük bir maketini hediye etme' sözü vermiş.

'Büyük başarı'
Perkins'in doktoru Jon Kobashigawa, "Bu başarı herhangi bir insan için ama özellikle de kalp nakli geçirmiş biri için olağanüstü. Kelly, ciddi hastalıklar geçiren tüm hastalara örnek olmalı" dedi.

Kalp nakli geçiren hastalarda kalbe bağlı sinirler bulunmuyor. Bu yüzden tırmanma gibi güç gerektiren aktivitelerde kalbin kan pompalamayı hızlandırması için beyinden sinyal gönderilmiyor.

Bu, Perkins'in ilk tırmanışı değil. Daha önce de Yosemite Ulusal Parkı'ndaki Half Dome tepesine, Kaliforniya'daki Whitney Dağı'na, Tanzanya'daki Klimanjaro ve Japonya'daki Fuji Dağı'na tırmanmış. Fuji Dağı'na kalbinin sahibinin küllerini bırakmış. Ancak Matterhorn en zorlusu olmuş.
Türkiye'de de baypas ameliyatı geçirmiş üç kişi, geçen hafta Nasuh Mahruki önderliğinde Ağrı Dağı'na tırmanmıştı. Tımanışçılardan ikisi 4 bin 300, biri 3 bin 800 metreye kadar çıkmıştı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.08.2003
239
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.