Magazin

Obezlere dengeli beslenme okulu

Obezlere dengeli beslenme okulu

Türkiye Obezite Araştırma Derneği, obezlere ayda iki gün, birer saat sağlıklı beslenmenin ipuçlarını verecek. Derslerin bir kısmı diyetisyenlerle mutfakta yapılacak. Aç kalmadan, dengeli beslenmenin ve kilo vermenin uygulamalı yolları öğretilecek.

Türkiye Obezite Araştırma Derneği, tüm çabalarına karşın fazla kilolarından kurtulayan obezler (şişman) için "Obezite Eğitim Okulu" açıyor. Her ayın ikinci ve sonuncu cumartesi günü 11.00-12.00 saatleri arasında eğitim verilecek okula, isteyen herkes, hiçbir ücret ödemeden katılabilecek. Obeziteyi ve bununla başetmenin yollarını A'dan Z'ye öğretecek okulun mutfağında doğru beslenme yöntemleri, jimnastik salonunda ise egzersiz teknikleri gösterilecek.

DÜNYANIN SORUNU OLDU
Okulun açılacağı Harbiye'deki Diyabet Hastanesi'nde obezite hastalarına bilgi veren Derneğin Başkanı Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, obezitenin sadece Türkiye değil, bütün dünyanın sorunu olduğunu söyledi. Prof. Bağrıaçık'ın Türkiye'de 2 bin 870 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya dayanarak verdiği bilgiye göre, 2-8 yaş arasındaki çocukların yüzde 10'u, 25-45 yaş arasındakilerin yüzde 60'ı, 55 yaş ve üstündekilerin ise yüzde 30'u obez. Sosyoekonomik düzeyi düşük olanlar tek taraflı ve aşırı kalori içeren gıdaları tüketmeleri yüzünden şişmanlıyor. Yüksek gelir grubundakiler ise genellikle stres ve zaman azlığı nedeniyle gereğinden fazla ve dengesiz beslenmeleri nedeniyle normal kiloların üzerine çıkıyor.

Hekimler ve diyetisyenlerin eğitim vereceğini belirten Prof. Bağrıaçık, en az 10 ders alanların sertifika ile ödüllendirileceğini söyledi.

Tartılmaya korkuyorum
Obezite okulunun öğrencilerinden biri, Türk mutfağının ünlü ustalarından Ümit Sevinç. "Tartılmaya korkuyorum ama 185-190 kilo olduğumu sanıyorum'' Ümit Usta, daha önce diyetle 63 kilo verdiğini, ama daha sonra yine aldığını belirtti. Ümit Usta ''Sorunum midemle değil, beynimle ilgili. Mutfakta olmam hem avantaj hem dezavantaj. Dezavantaj çünkü kaliteli, leziz yiyecekler içindeyim. Avantajım da mutfakta istesem diyet menüler de hazırlayabilirim aslında" diye konuştu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 25.10.2003
412
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.