Magazin

Obezler için yeni umut

Obezler için yeni umut

Aşırı kilolu insanlar için umut ışığı oluşturabilecek yeni bir araştırma yapıldı. Solucanların yağ yakmasını ve depolamasını kontrol eden 400'den fazla gen olduğu tespit edildi. Bilim adamları, solucanlarda bulunan bu genlerin çoğunun insanlarda da olduğunu belirterek, genlerin insanlarda da yağların yakılması ve depolanmasında rol oynadığını tahmin ettiklerini söylediler.

Boston'daki Harvard Tıp Okulu'nda görevli bilim adamı Gary Ruvkun ve ekibi, 19 bin 757 geni olan solucanın, yağ metabolizması ile ilgili olduğu tahmin edilen 16 binden fazla genini sırayla devre dışı bıraktılar.

Bu yöntemle genlerin görevlerini tek tek belirleyen bilim adamları, 305 genin devre dışı bırakılması durumunda solucanların zayıfladığını, 112 genin devre dışı bırakılmasında ise solucanların şişmanladığını gözlemlediler.

Yapılan araştırmayla solucan (caenorhabditis elegans) gibi basit organizmaya sahip bir canlının bile yağ metabolizmasının çok karmaşık olduğunun öğrenildiğini ifade eden bilim adamları, tespit edilen genler sayesinde, aşırı kilolu insanlar için ilaç geliştirilmesinde ilerleme sağlanabileceğini kaydettiler.
(aa)
Yayın tarihi: 16.01.2003
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.