Magazin

Obezler düşük ücret alıyor

Obezler düşük ücret alıyor

ABD'li iki uzman tarafından yapılan bir çalışma, obezlerin 'sadece fazla kiloları nedeniyle' daha az ücret aldıklarını ortaya koydu.

Bulguları 'Health Economics' adlı dergide yayınlanan çalışma, Middle Tennessee Eyalet Üniversitesi'nden ekonomi ve finans profesörleri William Ford ve Charles Baum tarafından gerçekleştirildi. Ford ve Baum, obezitenin ücretler üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak için çok sayıda araştırma ve veriyi inceledi.

Kadınlarda daha fazla
İki uzman, çalışan obezlerin fazla kilolarından dolayı ücret cezasına uğradığını gördü. Fazla kilo için ücret cezasının kadınlar için erkeklerden daha fazla olduğu da ortaya çıktı. Uzmanlar, obezlere verilen kilo cezasının onlarca yıl sürebileceği sonucuna da ulaştılar.

Değişken olmuş!
Wlliam Ford, 'Bir kişinin aldığı ücreti belirleyen, eğitim, cinsiyet, köken gibi çok çeşitli değişkenler var. Ancak bizim çalışmamız, obezlerin, ısrarla obez olmayanlara göre daha az ücret aldığını gösterdi. Aşırı kilo cezasını da diğer unsurlardan biriyle birleştiğinde, en çok kadınlar çekiyor' dedi.
Yayın tarihi: 18.11.2004
487
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.