Magazin

Obez Türk aile kobay oldu

Obez Türk aile kobay oldu

ABD'de aşırı şişmanlıkla ilgili bir çalışmada, genetik mutasyon nedeniyle obezite hastalığı bulunan aynı aileden üç Türk'e toplam 150 kilo verdirildi.

Uzmanların açıklamasına göre, Türk kuzenler üzerinde yapılan araştırma sayesinde, bazı insanların neden obez olduğu konusunda önemli bilgiler elde edildi.

Bilimadamları, kilo ve iştahla ilgili olan ve son 10 yılda keşfedilen leptin hormonu düzeyi bozuk olan ve adı açıklanmayan Türklere, bu hormonları enjekte ederek, her birinin kilolarının yarısı kadar zayıflamalarına yardımcı oldular.

Ancak, bu kişilerde beyinde büyüme oluştu. Bir diğerinde ise ergenlik sorunları ortaya çıktı.

Araştırmayı yöneten California Üniversitesi'nden Dr. Julio Licinio, ekibinin nadir genetik mutasyonu olan Türk ailesini Los Angeles'a getirerek, kuzen olan üç Türk'e, altı haftalık bir sürede leptin verildiğini ve 10 ayda bu kişilerin inanılmaz oranda kilo kaybettiklerini açıkladı.

Adı açıklanmayan Türklerden 27 yaşındaki erkek 68 kilo vererek 143 kilodan 75 kiloya, 34 yaşındaki 40 kilo vererek 107 kilodan 64 kiloya, 40 yaşındaki kadın 42 kilo vererek 135 kilodan 92 kiloya indi.

Licinio, genetik sorunu olmayan aşırı şişman kişilere leptin hormonu verilemeyeceğini belirterek, beyindeki yan etkilerin tehlikeli olabileceğini söyledi.

Bu arada, araştırmaya konu olan Türkler'de, beyinde bazı değişimler olduğu ve beyin hacminin arttığı belirtildi. Erkek denekte ise saç, sakal, vücut tüyü gelişiminde eksiklik olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu araştırması henüz bir dergide yayınlanmamış olan Dr. Licinio, çalışmasını kasım ayında yapılacak bir nörologlar toplantısında sunacak. (aa)
Yayın tarihi: 26.07.2002
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.