Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Obez kadın' artıyor

'Obez kadın' artıyor

2003 Nüfus ve Sağlık Araştırması sonuçları: Kadınlar arasında obezite artıyor, her sekiz çocuktan birinin boyu kısa, evlenme yaşı yükseliyor, doğurganlıktaki azalma da sürüyor.

Türk kadınlarının yüzde 34'ü fazla kilolu, yüzde 23'ü de obez. Dengeli beslenme olmadığı için beş yaşından küçük her sekiz çocuktan birinin de boyu kısa. 2003 Nüfus ve Sağlık Araştırması sonuçları Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sabahat Özcan tarafından açıklandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından DPT ve AB'nin finansal katkılarıyla yapılan 10 bin 836 hanehalkı ve 15-49 yaşları arasında 8 bin 75 evlenmemiş kadını kapsayan araştırmanın sonuçları özetle şöyle:

Hanehalkı: Aileler küçülüyor. Türkiye'de 4.1 kişi olan ortalama hanehalkı büyüklüğü, kentsel alanlarda 3.9 kişi, kırsal alanlarda 4.5 kişi. Hanehalklarının yüzde 67'sinde dört veya daha az kişi var.

Eğitimde fark azalıyor: Genç kuşakların eğitime katılımında erkek ve farkı azalmaya devam ediyor. İlköğretim çağındaki her 10 çocuktan dokuzu okula devam ediyor. Bu kademede erkek ve kızlar arasındaki farklılık az. Ancak lise çağındaki her iki çocuktan biri okulu bırakıyor. Bu kademede erkek ve kız çocukları arasındaki fark, kızlar aleyhine artıyor.

Evlenme yaşı: 24-25 yaş grubundaki kadınlar için ortalama evlenme yaşı 20. Son 20 yılda ilk evlenme yaşında iki yıllık artış oldu. Çok genç yaşlarda evlenme davranışında önemli değişim var. 15-19 grubundaki kadınların yüzde 12'si evli.

Doğurganlık: 1968'de kadın başına 6.5 olan doğurganlık düzeyi, 2.2'ye düştü. Doğurganlık seviyesinde son 20 yılda yaklaşık iki çocukluk azalma meydana geldi. Kadınlar en yüksek doğurganlıklarını 20'li yaşlarla yaşıyor. Doğurganlık hızı, doğuda ülke ortalamasının iki katı.

Çocuklarda beslenme: Dengeli beslenme olmadığı için beş yaşından küçük her sekiz çocuktan birinin boyu, yaşına göre kısa. Bu çocukların dörtte biri yaşına göre kısa, 'bodur' olarak sınıflandırılıyor. Kısalık en çok kırsal kesimde ve doğu bölgelerinde yaygın. Emzirme yaygın, ancak ek gıdalara çok erken başlanıyor.
Annelerde beslenme: Kadınlar arasında obezite gittikçe artıyor. Türkiye'de annelerin ortalama boyu 157 cm., ortalama ağırlığı 65 kilogram. Annelerin yüzde 34'ü fazla kilolu, yüzde 23'ü obez.

Sigara kullanımı artıyor: Son 10 yılda sigara için kadın oranı yüzde 18'den yüzde 28'e çıktı. 20 ile 34 arası yaş grubunda, Batı bölgesinde ve kentlerinde yaşayan, öğrenim düzeyi yüksek kadınlar arasında sigara kullanımı ülke ortalaması olan yüzde 28'in üzerinde.
(Radikal)
Yayın tarihi: 09.10.2004
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.