Magazin

O zengin bir savaş yıldızı

O zengin bir savaş yıldızı

Irak savaşının 'kazara kahraman'ı er Jessica Lynch, artık zengin bir Amerikalı. Sekiz gün esir hayatı yaşayan Lynch, yazacağı kitabın yayın hakkını 1 milyon dolara sattı.

Irak savaşında esir düşüp şaşalı ve şaibeli bir operasyonla kurtarılan Jessica Lynch kitap yazıyor. Lynch, anılarının yayın haklarını Alfred A. Knopf yayınevine 1 milyon dolara sattı.
Kasım ayı ortalarında ABD'de piyasaya çıkması beklenen kitabın adı daha yazımına başlanmadan açıklandı: 'I Am a Soldier, Too: The Jessica Lynch Story. (Ben de Askerim: Jessica Lynch'in Hikâyesi).

Kitapta, sadece Lynch'in askerlik anıları yer almayacak. Küçük bir kasabada büyüyen bir kızın ulusal bir kahraman oluşunun öyküsü anlatılacak. 20 yaşındaki Lynch, kitabı birçok ünlünün biyografi-sini yazan Pulitzer ödüllü eski gazeteci Rick Bragg ile birlikte yazacak.
Alfred A. Knopf yayınevi, kitabın ilk etapta 500 bin baskısının piyasaya sürüleceğini açıkladı. Jessica Lynch, aldığı avansı Rick Bragg ile paylaşcak. Geri hizmette görevli er Jessica Lynch, savaşın henüz dördüncü gününde, 23 Mart'ta Nasıriye yakınlarında esir düşmüştü. Yaralı Lynch hastaneye kaldırılmış ve sekiz gün sonra medyatik bir operasyonla Iraklıların elinden kurtarılmıştı.

ABD Genelkurmayı, Lynch'in özel güçlerce düzenlenen müthiş bir operasyonla kurtarıldığını açıklamış ve operasyon görüntülerini basına dağıtmıştı. Oysa BBC ve Amerikan basını, Lynch'in Iraklılar tarafından ABD'lilere teslim edildiğini ve video görüntülerinin sahte olduğunu tanık ifadeleriyle dünyaya duyurmuştu. Lynch, uzun süre hastanede tedavi gördükten sonra, geçen ay evine döndü. Er Lynch geçen hafta kendi isteğiyle ordudan ayrıldı. Daha önce de CBS televizyonu, Lynch'in hayatını filme çekeceğini duyurmuş, ama daha sonra bu projeden vazgeçmişti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.09.2003
466
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.