Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Nüfusun yüzde 10'u silahlı

Nüfusun yüzde 10'u silahlı

Bugün Bireysel Silahsızlanma Günü. Ancak, Türkiye'de silah sayısı 10 yılda 10 kat arttı. 7 milyon kişinin silahı var. Yılda 3 bin kişi silah nedeniyle hayatını kaybediyor.

Maç sonrası takımının galibiyetini kutlayanlar, düğünde ateş açanlar, basit bir kavgayı silahla noktalayanlar. Kullanıldığı yer farklı olsa da sonuç hep aynı...
Bugün, Bireysel Silahsızlanma Günü. Ancak, silahla hayatını kaybeden mağdurların sayısı her geçen gün artıyor. Üstelik, ölüm ve acı getiren silah artık her yerde taşınıyor.
Rakamlar, Türkiye'de bireysel silahlanmanın sürekli arttığını ortaya koyuyor. Silah sayısının son 10 yılda 10 kat arttığı Türkiye'de, 7 milyon insan silah kullanıyor ve yılda 3 bin kişi bu nedenle yaşamını yitiriyor. 1954'ten kalma Ateşli Silahlar Yasası silahlanmanın önüne geçemiyor.

Umut Vakfı çabalıyor
Umut Vakfı, Türkiye'de bireysel silahsızlanmaya karşı 10 yıldır mücadele veriyor, toplumu bilinçlendirmeye çalışıyor. Umut Vakfı Genel Koordinatörü Tanzer Gezer, Türkiye'de silah kullanma nedenlerini şöyle açıklıyor:
"Bugün bazıları işin tehlikesini anlamaya başladı. 'Erkek adam silahsız olmaz' düşüncesi hafifliyor. Ama hâlâ bir kesim silaha sahip çıkıyor. Toplumda alt kültürden gelen silah kullanma zorunluluğu var. Silah kişiye güven veriyor gibi algılanıyor. 'Sünnet olana, evlenene namusunu korusun diye silah verilir' gibi kavramlar var. Statü sahibi olmak adına da silah kullanılıyor.
1985 yılından bu yana ruhsat alımı artıyor. Üstelik ruhsat almak da çok kolay. Ayrıca kaçak silahlar söz konusu. Türkiye'de ruhsatlı ve ruhsatsız 7 milyon silah var. Yani nüfusun yüzde 10'u silahlı."

'Toplum dirençsiz'
ABD ve Üçüncü Dünya ülkelerinde de bireysel silahlanma hızla artıyor. Türkiye'de bireysel silahlanmaya karşı toplumda direnç yok. Avrupa ülkelerinde cinayet işlendiğinde toplumun konuya sahip çıktığını belirten Gezer, Türkiye'deki mağdurların durumlarını şöyle anlatıyor: "Avrupa olaylara karşı çok duyarlı. En son örneğini Özlem-David Grimason çiftinin Foça'da serseri bir kurşunla hayatını yitiren 2.5 yaşındaki oğulları Alistair'la yaşadık.
Mağdur yabancı uyruklu olduğu için haber birinci sayfalara taşındı. Oysa Türkiye' de geçen sene silahla yaşamını yitiren 14 yaşın altında 180 çocuk vardı. İskoç halkı bu bebeğe sahip çıktı ve Türkiye üzerinde baskı oluşturmaya başladı. Ama biz kendi içimizde susmayı öğrenmişiz ki böyle tepkiler vermiyoruz. Başına gelmeyenlerin tepkileri de 'vah vah'la sınırlı kalıyor. Eğer 7 milyon silahla birlikte yaşıyorsak, ileride potansiyel mağdurlar bizleriz."

Üç evden biri silahlı
Bakırköy Psikiyatri Tedavi ve Araştırma Merkezi psikiyatristi Dr. Ayhan Akcan da, şark kültürü ve aşiret ilişkilerinin egemen olduğu toplumlarda silahın bir güç objesi olduğunu söyledi. Akcan, "Bu ülkenin polisine güvenmemiz lazım. Eğer güvenmiyorsak, baskı unsuru olmamız lazım. Üç evden birinde silah var. Silahın statü ve gösteriş kısmı ön plana çıkıyor. Türkiye'de silahların yüzde 80'i her an kullanılabilir durumda" diyor.
Silahın evde duvarda asılı, arabada torpido gözünde durduğunu belirten Akcan, çocukların ve kadınların da silaha yöneldiğine dikkat çekiyor. Silahsızlanmayı dünyanın neresine giderseniz gidin eğitimle yok edemezsiniz diyen Akcan, şöyle konuşuyor:

'Alımı zorlaştırılmalı'
"İnsan kendini güvende hissetmek ister. Bu yüzden eğitimden çok, devletin silah alımını zorlaştırması lazım. Devlet silahlardan yılda 250 trilyon para kazanıyor. 1960 ve 1980 yıllarında darbelerden sonra bireysel silahlar toplatılmıştı. Demek ki devlet olağanüstü durumlarda bunun ciddi bir sorun olduğunu biliyor. O zaman niye bu kadar rahat kullanılabiliyor?"

Kim, neden alıyor?
Bakırköy Devlet Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne silah ruhsatı almak için başvuran 800 kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları:
 • Ruhsat için başvuranların yüzde 52'si ilkokul mezunu.

 • Yüzde 24.5'i esnaf, yüzde 14.6'sı ise işçi kesiminden.

 • Yüzde 25.6'sının doğum yeri Karadeniz, yüzde 22.5'inin ise Doğu Anadolu.

 • Yüzde 30'u silahı, bir tehlikeye karşı evde bulunsun diye, yüzde 30.9'u da iş riski yüzünden satın alıyor.

 • Kişilerin yüzde 19.4'ü birden fazla silaha sahip.

 • Başvuranların yüzde 87.5'i tehdit, hırsızlık, soyguna karşı silah alıyor.

 • Yüzde 26.9'unun babasında, yüzde 22.8'inin kardeşinde silah var.

 • Yüzde 24.9'u Küçükçekmece'de oturuyor.

 • Başvuranların kişilik bozukluklarına bakıldığında yüzde 50.8'i histriyonik, yüzde 42.6'sı obsesif-kompülsif, yüzde 31'i pasif-agresif, yüzde 23'ü paranoid.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 28.09.2003
  326
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.