Magazin

Nü modeller: Sanatın ağır işçileri

Nü modeller: Sanatın ağır işçileri

Güzel sanatlar fakültelerinde yaz-kış demeden nü modellik yapan 'ağır işçiler' Devlet Memurları Kanunu kapsamında geçici personel statüsünde çalışıyor

"Gaz sobasıyla ısınıyoruz, buna rağmen çalışma ortamımız soğuk oluyor. Meslek hastalıklarımız kalp-damar, eklem rahatsızlıkları, kış enfeksiyonları. Aramızda evli, çocuklu olanlar var ama çoğumuzun ailesi yaptığı işi bilmiyor..." Bu sözler, Türkiye'de sayısı 50'yi aşmayan, büyük sıkıntılarla görevini yerine getiren, ancak görev yaptıkları alanın 'belkemiği' olan bir meslek dalının mensubuna, 'nü model' N'ye ait.

'Geçici personel' statüsünde
Hacettepe Üniversitesi'nde üç yıldır çıplak modellik yapan ve isminin verilmesini istemeyen N, mesleğinin zorluklarını anlattı.
Üniversitede yer alan grafik, seramik, heykel, resim ve iç mimari bölümlerinde görev yaptıklarını ve şu an okulda dokuz modelle birlikte çalıştığını dile getiren N, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında 'geçici personel' statüsünde görev yaptıklarını kaydetti.

Ne emeklilik, ne kıdem tazminatı
Okulun 1980'lerden itibaren 'nü model' almaya başladığını ve ilk yıllarda model ücretlerinin akademisyen ve öğrencilerin 'cebinden karşılandığını' dile getiren N, daha sonra bu yasal çözümün getirildiğini, ancak buna rağmen sıkıntıların sona ermediğini söyledi.

İşlerinin 'meslek' olarak kabul edilmediği için 'emeklilik haklarının' bulunmadığını vurgulayan N, "Biz ne işçiyiz, ne de memur... İsmimiz 'canlı model' diye geçiyor, ama meslek tanımımız yok. Ne emeklilik, ne kıdem tazminatı hakkımız var. İşten çıkarıldığımızda ortada kalacağız. En büyük şikayetimiz bu" diyor.

Malzeme sıkıntısı büyük problem
Çalışma koşullarının da ağır olduğunu vurgulayan N, iki ay süreyle aynı pozisyonda durdukları çalışmalar bulunduğunu söyleyerek ellerine aylık 1 milyar liranın altında para geçtiğini, bunun da imkansızlıklar yüzünden zamanında ödenmediğini anlattı. Problemlerden birinin de 'malzeme sıkıntısı' olduğunu kaydeden N, "Görev yaparken yatak, yastık, örtü, şal gibi yumuşak bir zemin gerekiyor. Aksi takdirde ciddi eklem problemleri ortaya çıkıyor" diye konuştu.

'Çoğumuzun ailesi bilmiyor'
Çalışmalarda genelde modelin tercih edildiğini ifade eden model N, "Ancak erkekler istese de kadınlardan talep olmuyor. Geçenlerde gazete ilanı da verildi ama başvuran olmadı" sözleriyle aktardı. Sıkıntılardan birinin de işini ailesine açıklama noktasında yaşandığını dile getiren N, "Benim ailem biliyor. Ancak çoğumuzun ailesi ne iş yaptığını bilmiyor. Aramızda çocuk sahibi olanlar da var. Ama işimizi deşifre etmeyi sevmiyoruz" diye konuştu.

İş kıyafetleriyle eylem!
İstanbul'daki bir üniversitede görev yapan çıplak modellerin 1970'lerde haklarını aramak için eylem yaptıklarını ifade eden N, bu eylemde modellerin soyunup pankart açtıklarını kaydetti. Bazen modeller arasında bu yönde şakaların yapıldığını belirten model N, "İş kıyafetlerimizle eylem yapacağız diyoruz. Tabii bu işin şaka tarafı ama gerçekten sorunlarımız çok büyük. Çoğumuz ancak ek işler yaparak geçinebiliyor" sözleriyle sorunlarını dile getirdi.

'Ne olursa olsun keyifli'
Bununla birlikte bu mesleğin kendisinin 'ufkunu açtığını' belirten N, sevgiyle yaptığı bu 'ağır işçiliği' son olarak şu sözlerle özetledi: "Ben, çok daha farklı bir algı ve düşünce sistemim olabileceğini öğrendim. Çıplakken insan farklı ve korunmasız oluyor. Konsantrasyonum güçlendi, kendimi insanlardan izole etmeyi öğrendim. Ne olursa olsun bence keyifli ve kim ne derse desin bu bir meslek."
Yayın tarihi: 06.09.2004
621
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.