Magazin

Not defteri artık öğrencilerde

Not defteri artık öğrencilerde

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Türkiye genelinde müfredat laboratuvar okulu olarak belirlenen 208 ilköğretim okulunda başlatılan pilot uygulamayla, öğrenciler de öğretmenlerine not verecek. Artık öğretmenin performans notunu sadece sicil amiri değerlendirmeyecek, öğrenci ve veliler de öğretmenin sergilediği performans hakkında görüşlerini bildirip, başarı notunda doğrudan etkili olacak.

Bakanlık bünyesinde birkaç yıl önce başlatılan `Toplam Kalite Yönetimi' çalışmaları kapsamında hazırlanan Öğretmen ve İdareci Performans Değerlendirme sistemiyle, öğrenci ve veliler de yılda 2 kez öğretmenlerinin bilgi düzeyinden, davranış ve giyim biçimine kadar not verme hakkını elde etti. İzmir'de 21 okulda başlatılan pilot uygulamayla belirlenen takvim çerçevesinde Aralık ayı sonuna kadar sistemle ilgili bilgilendirme toplantıları yapılacak.

Öğretmenlerin ardından öğrenci ve veliler uygulama hakkında bilgi sahibi kılınacak. Ocak ayından itibaren ilk değerlendirmeler yapılacak. Yapılacak değerlendirmelerde öğrenci, veli, öğretmen ve idareci etkisi, bakanlığın belirleyeceği oranlarda dikkate alınacak.

İlk etapta yaş gruplarına göre hazırlanan anketler öğretmenin girdiği sınıflardaki öğrencilere dağıtılıp, isimsiz olarak doldurulması istenecek. Ardından velilere kapalı zarflar içinde anket formları gönderilecek. Bu arada öğretmenler de kendi aralarında bir değerlendirme yapacak.

Öğrenci, veli ve öğretmenlerden alınan sonuçlar okullarda oluşturulan Okul Gelişim Yönetim Ekibi (OGYE) tarafından değerlendirilip, okul müdürüne sunulacak. Okul müdürü kendi kanaatini de dosyaya ekleyip, ilköğretim müfettişine sunacak. İlköğretim müfettişi tarafından dosya Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilecek. Okul idarecileri de OGYE ve ilköğretim müfettişi değerlendirmesine maruz kalacak.

Mart ayı sonuna kadar yapılacak ilk değerlendirme ardından Nisan ayından itibaren ikinci dönem değerlendirmeleri yapılacak. Yıl sonunda Bakanlıkta yapılan inceleme sonucu öğretmen ve yöneticilerin eksik yönleri belirlenerek, bunları giderici hizmet içi eğitimine tabi tutulmaları sağlanacak. Başarılı bulunanlar da daha verimli olabilecekleri çalışma ortamlarında değerlendirilecek.

KATILIMCI EĞİTİM
Eğitim sisteminde toplam kalite yönetimine gidilmesiyle, konunun muhataplarına katılımcı bir ortam hazırlanmaya çalışıldığını belirten İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Yavuz, şöyle dedi:
"Böylece eğitim tam anlamıyla sahiplenilmiş olacak. Veli, öğrenci ve okul yönetimi üçgeninde ilişkiler ne kadar sağlıklı ilerlerse, eğitimin kalitesi de o derece artar. Bu sistemle, öğretmen sürekli kendini geliştirme ve sosyalleşme çabası içinde olacak. Bu eğitim uygulamalarında yapılan hataların en aza indirgenmesine etken olacak. Artık başarı değerlendirmesi tek bir kişinin ağzından değil, öğretmen veya idarecinin hizmet alanındaki herkes tarafından gerçekleştirilecek.

Çok olumlu bir çalışma. Şimdilik pilot uygulama yapılıyor. İlk yılın sonunda alınacak sonuçlar doğrultusunda, sistemdeki aksama noktaları da tespit edilip, Türkiye geneline yayılacak."
(DHA)
Yayın tarihi: 24.12.2002
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.